Operují ve speciálních 3D brýlích a třeba šedý zákal odstraní z okna během pár minut. Lékaři z Očního oddělení kyjovské nemocnice jako jedni z prvních v tuzemsku totiž pacienty operují s pomocí moderní technologie, a to 3D digitálního robotického zobrazovacího systému.
Evropská špička v Kyjově
Nemocnice v Kyjově na Hodonínsku, jejímž zřizovatelem je Jihomoravský kraj, patří mezi první pracoviště v Evropě využívající technologii nové generace. „Od ledna letošního roku mohou lékaři očního oddělení pracovat díky 3D navigačnímu robotickému operačnímu mikroskopu tím nejmodernějším způsobem,“ sdělila zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí nemocnice Veronika Hollerová.
Kamery, mikroskop, brýle
Dvojice tříčipových 4K kamer, digitální mikroskop a 3D brýle, které lidé znají například z kin, a nová revoluční technologie. To jsou teď pomocníci očních chirurgů, kteří sledují průběh operace komfortně na obrazovce – v ultravysokém rozlišení a prostřednictvím 3D technologie. Už se tak nemusí hrbit a koukat do okulárů klasického mikroskopu.
Větší komfort pro pacienta
„Pro pacienta to znamená určitě větší komfort. Digitální optika umožňuje snížení intenzity světla během operace. Chirurg není fixován ke klasickému okuláru, ale operuje v komfortní pozici pomocí pasivních polarizačních brýlí. Na 3D obrazovce o úhlopříčce 140 cm má obraz během operace daleko větší hloubku ostrosti, lepší kontrast i zobrazení,“ popsal výhody primář očního oddělení Nemocnice Kyjov Evžen Fric.
Druzí v ČR, první na Moravě
Pochlubit se plně digitálním operačním mikroskopem, který umožňuje 3D operativu, mohou v současné době jen dvě zdravotnická zařízení v ČR – pardubická a kyjovská nemocnice. Krajský špitál na Hodonínsku je zároveň první na Moravě, kdo tuto moderní technologii využívá k efektivní léčbě pacientů s očními vadami a nemocemi zraku.
Na novém přístroji se učí i mladí lékaři
Podle Frice je 3D operativa šetrná k pacientům a usnadňuje významně práci lékařům. „Je to obrovský pokrok. Nový přístroj přináší zpřesnění operačního zákroku a poslouží také při výuce nových lékařů. Kolegové mohou vidět vše, co vidíte vy, včetně skvělých OCT snímků a asistenčních navigačních funkcí,“ zdůraznil primář.
2600 zákroků ročně
Oční oddělení v Kyjově je specializovaným centrem pro centrovou biologickou léčbu. Lékaři tu každý rok udělají asi 2600 chirurgických zákroků, nejčastěji se jedná o refrakční operace šedého zákalu. „Dalšími zákroky jsou operace zadního segmentu nebo závažná oční poranění nebo zelený zákal. Výjimkou nejsou ani dětští pacienti,“ doplnila Veronika Hollerová.