Brněnské PET centrum v Masarykově onkologickém ústavu, kde se vyrábějí radioaktivní léčiva, získalo novou „laboratoř v kostce“. Několik velkých přístrojů může do budoucna nahradit jediný o velikosti stolního počítače, který dokáže dělat většinu výstupních testů látek a léčiv. Díky integrovanému stínění a automatizovanému provozu snižuje také radiační zátěž personálu a minimalizuje nebezpečí kontaminace vzorků, uvedla v tiskové zprávě Alena Rosáková ze společnosti ÚJV Řež, která provozuje v Česku vedle brněnského ještě další dvě PET centra a je největším výrobcem radiofarmak v Česku.
PET centrum je technologický celek, který se zabývá vývojem a výrobou radioaktivních léčiv používaných při vyšetření metodou pozitronové emisní tomografie. Zmíněný přístroj získal ÚJV Řež jako první výrobce radiofarmak na světě od belgické společnosti Trasis SA. V Brně se bude zatím testovat a validovat. „Pokud tento automatizovaný systém pro kontrolu kvality radiofarmak potvrdí během testovacího provozu uváděné kvality, bude pro nás přínosem hned v několika rovinách. Rozměry přístroje potenciálně umožní úsporu místa v našich vytížených pracovních prostorách a umožní tak případně rozšířit naše portfolio nabízených látek. Do budoucna může některé z přístrojů i plně nahradit. Miniaturizace a automatizace testování znamená také nižší radiační zátěž pro naše pracovníky,“ uvedl manažer výzkumu a vývoje divize Radiofarmaka v ÚJV Řež Jan Adam.
Při testování přístroje budou zatím radiofarmaka procházet výstupním testováním i podle dosud zaběhlých pravidel v dosavadních přístrojích
Pokud se budou výsledky z dosavadních zařízení i nového přístroje dlouhodobě shodovat, předpokládá ústav, že zavede tento typ testování i v dalších výrobních centrech v Praze a v Řeži.
Při výrobě radioaktivních léčiv nejprve vznikne v urychlovači částic potřebná radioaktivní částice, která se potom chemicky naváže na vybranou sloučeninu. Po potřebných reakčních a čistících krocích vznikne výsledný produkt. Nejčastěji se využívá glukóza, kterou lidské buňky běžně využívají jako zdroj energie. Většina v lékařství využívaných radiofarmak je založena na radioaktivních atomech s krátkým poločasem rozpadu a účinek vyrobené radioaktivní látky rychle klesá, takže pacienti mohou po vyšetření zanedlouho odejít, aniž by byli z hlediska radioaktivity nebezpeční pro sebe nebo své okolí. Krátký poločas rozpadu klade velké nároky na rychlost a přesnost všech kroků, protože k pacientovi se musí látka dostat ve chvíli, kdy má ještě potřebnou dávku radioaktivity.