Lidé z povodňových oblastí by měli zabezpečit své nemovitosti, třeba pytli s pískem, a hlídat kanalizace, kudy může vytéct spodní voda. Dále by měli vyklidit drahé věci ze sklepů a připravit si dokumenty i evakuační zavazadlo, pokud se naplní nejhorší predikce. Po jednání povodňové komise to novinářům řekl ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán. Povodí Moravy zvýší odtok z přehrad, v Brně z 16 krychlových metrů vody za vteřinu na 40, dodal ředitel podniku Václav Gargulák.

Hasiči od středy plní pytle na stavění hrází, pro Brno jich mají pro začátek připravených 5000. „Kritický den bude sobota, kdy situaci zhorší nárazový vítr. Pokud se půda nasákne vodou, mohou povolit kořeny stromů a hrozí jejich pád. Chci tedy všechny vyzvat, aby se nepohybovali v blízkosti vysokých stromů. Dále hrozí i vyplavení kanalizací, lze je tedy případně ucpat. Lidé, kteří tohle znají, ať si raději vyklidí cennosti ze sklepů a jsou připraveni na to, že opustí své domovy. Nechceme nikoho evakuovat násilím, jako tomu bylo v roce 1997,“ řekl Pelikán.

Gargulák dodal, že by lidé také měli odklidit věci vedle vodních toků. Nárůsty hladin řek mohou být rychlé a předměty odplavit, což rovněž zhorší průtočnost

Povodí Moravy od úterý upouští přehrady, aby zvýšilo jejich zásobní prostor. U Brněnské přehrady odtok od dnešního poledne ještě zvýší. „Nařídili jsme zhotoviteli protipovodňových opatření v řece Svratce, aby odstranil překážky, které snižovaly průtok v korytě. Díky tomu můžeme z Brněnské přehrady upouštět až 40 vteřinových kubíků. Hladinu tím chceme snížit ještě o dva metry. Aktuálně nejvíce odpouštíme z Vranova, a to 70 vteřinových kubíků,“ sdělil Gargulák.

Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) se predikce neustále zpřesňují. Ačkoli podle posledních zpráv nevypadá situace tak vážně, je třeba připravit se na nejhorší. „Co se reálně stane, zjistíme až v pátek v noci, respektive v sobotu ráno. Máme ale k dispozici data, díky kterým se můžeme připravit. Je to na úplně jiné úrovni než před 20 lety,“ řekl Grolich.

Navzdory opatřením je podle něj nutné počítat s tím, že následky velké vody lze pouze zmírnit a zpomalit, nikoliv zastavit. „Každé území má povodňový plán a lidé sami nejlépe vědí, zda se jich to týká. Měli by zabezpečit své věci a být připraveni na evakuaci. Organizátoři akcí by jejich pořádání i kvůli větru měli zvážit. V neposlední řadě vyzývám lidi, aby si nejezdili fotit a natáčet rozvodněné řeky, může je to ohrozit. Co se týče dobrovolníků, prosím, aby vyčkali impulzu ze strany kraje nebo od starostů,“ dodal hejtman.

Meteorologové ve středu vydali výstrahu na povodňové ohrožení s extrémním stupněm nebezpečí, která začne od pátku platit zejména pro východ republiky

Nejvíc by mělo pršet v Jeseníkách, kde má v nadcházejících dnech spadnout i víc než 300 litrů vody na metr čtvereční. Nejvážnější povodňová situace nastane na řekách, které odvodňují toto pohoří a další horské oblasti na severovýchodě země. Některé řeky o víkendu podle meteorologů výrazně překročí třetí stupeň povodňové aktivity.