Ambulance, která pacientům s revmatoidní artritidou dává naději na rychlé stanovení diagnózy a lepší výsledky léčby, funguje už dva roky v nemocnici u svaté Anny v Brně. Čas totiž hraje u zánětlivých revmatických onemocnění zásadní roli. Nemocní lidé se přesto ke specialistovi mnohdy kvůli dlouhým objednacím lhůtám nedostanou včas. Právě tento faktor ovlivňující úspěšnost léčby se lékaři snaží provozováním speciální ambulance časné artritidy eliminovat, uvedl mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.

Pozdě stanovená nemoc může nevratně poškodit pohybový aparát

Revmatoidní artritida je nejčastějším zánětlivým revmatickým onemocněním, postihuje přibližně jedno procento populace. Není-li včas a správně diagnostikována a léčena, může nevratně poškodit pohybový aparát. „Opakovaně se prokázalo, že zpoždění léčebné intervence pomocí chorobu modifikujících antirevmatických léků má negativní dopad, ať už jde o závažnější progresi onemocnění, vyšší potřebu ortopedických operací, nebo bohužel i úmrtnost,“ řekl vedoucí revmatolog II. interní kliniky nemocnice u svaté Anny Petr Němec. Včasné zahájení léčby – obvykle do dvanácti týdnů od vzniku prvních příznaků – je podle něj spojeno naopak s lepší odpovědí na léčbu a vyšší šancí na dosažení remise.

Na jednoho revmatologa připadá 50 tisíc lidí

Za problém se přitom považuje dostupnost včasného revmatologického vyšetření. „Na jednoho revmatologa v tuzemsku připadá asi 50 tisíc lidí, a objednací lhůty na specializované vyšetření se tak pohybují od 3 do 9 měsíců,“ řekl mluvčí. Ambulance včasného záchytu artritidy přitom mohou zpoždění zabránit. První z nich začaly vznikat v západní Evropě už v 80. letech 20. století zejména v rámci výzkumu. S přibývajícími důkazy o nutnosti rychlé diagnostiky se rozšířily do klinické praxe.

Ambulance u svaté Anny funguje už dva roky

Ambulance časné artritidy zahájila činnost předloni na podzim. Její činnost přitom zahrnuje také vzdělávání praktických lékařů a poradenství. Díky tomu se urychluje diagnostika v primární péči. „Je pro nás důležité, aby praktičtí lékaři o možnostech ambulance věděli, ale zároveň k nám odesílali pouze relevantní případy. Pokud by docházelo k nadužívání naší péče, prodlužovaly by se čekací doby, a byli bychom opět na začátku,“ vysvětlil revmatolog. V prvních dvou letech se ambulance s převisem pacientů nepotýkala, z dat však vyplynul jiný problém. „Revmatoidní artritida, jejíž včasný záchyt je primárním posláním ambulance, byla diagnostikována jen u zhruba pětiny vyšetřených pacientů,“ dodal Němec.

Vědci se snaží o diagnózu ještě před projevy onemocnění

Současná věda se podle něj pokouší najít odpověď už i na otázku, jak diagnostikovat chronická revmatická onemocnění ještě před jejich klinickou manifestací. „První studie naznačují, že pokud by se léčba zahájila už ve stadiu preklinické revmatoidní artritidy, mohli bychom díky ní oddálit nebo případně i úplně zabránit rozvoji příznaků,“ uvedl revmatolog k nadějnému výzkumu s tím, že má před sebou nicméně ještě velmi dlouhou cestu.