Ve věku 82 let zemřela emeritní profesorka a bývalá vedoucí Ústavu jazykovědy a baltistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Marie Krčmová. Ta byla i znalkyní brněnského hantecu. Jeho známý šiřitel Honza Žanek Hlaváček zpravodajskému portálu BRŇAN prozradil, že s profesorkou Krčmovou udělal zřejmě poslední rozhovor. Ten mu však nakonec z knížky 50 odstínů hantecu vydavatel vyhodil.
Místo Krčmové vyšla Pilarová
Hlaváček se s Marií Krčmovou setkal několikrát. „Pořizoval jsem s ní totiž rozhovor do mojí knížky 50 odstínů hantecu, kde jsem zpovídal padesát osobností, spjatých s Brnem. Je to unikátní a velmi lidský rozhovor s paní profesorkou, který měl rozsah asi dvě strany formátu A4. Do knihy se však nakonec nedostal, protože ho nahradili rozhovorem se zpěvačkou Evou Pilarovou, která již taky bohužel už není mezi námi,“ uvedl Honza Žanek Hlaváček.
Narodila se do rodiny literárního vědce
Profesorka Krčmová se narodila na Štědrý den roku 1940. „Tím trochu narušila klidnou přípravu Vánoc v rodině univerzitního profesora a významného literárního vědce Josefa Hrabáka. Jinak ale svým rodičům i svému okolí přinášela jen radost až do konce svých dnů,“ vzpomínal na oblíbenou pedagožku současný vedoucí Ústavu jazykovědy a baltistiky Ondřej Šefčík na webu Masarykovy univerzity v Brně.
Mluvit hantecem profesorka neuměla
Podle Hlaváčka se známá jazykovědkyně hantecu trochu bránila zřejmě právě kvůli svému původu. „Řekla mi tehdy, že pochází z nóbl rodiny, kde se hantecem nemluvilo. Dokázala ho však vysvětlit a přiblížit, jaký pojem či slovo odkud pochází. Nicméně třeba původ slova flétna, které znamená občanský průkaz, mi při rozhovoru nevysvětlila. Až později jsem zjistil, že flétna ve smyslu průkazu totožnosti se zrodila už ve 30. letech 18. století ve Vídni a doputovala pak do Brna,“ vysvětlil Hlaváček.
Pomáhala s muzikálem My Fair Lady (ze Zelňáku)
I když sama typickou brněnskou mluvou Marie Krčmová nemluvila, radila řediteli Městského divadla Brno Stanislavu Mošovi s libretem úspěšného muzikálu My Fair Lady (ze Zelňáku). Její odborná kariéra začala na Ústavu jazyka českého Akademie věd, avšak srdce ji táhlo i k pedagogické činnosti. Následně zakotvila na Ústavu českého jazyka na Masarykově univerzitě. Poté v roce 1995 spoluzaložila Ústav jazykovědy (a baltistiky) a jako první vedoucí jej řídila až do roku 2004.
Profesorka českého jazyka
Docentkou byla jmenována v roce 1988, o deset let později získala titul profesorky českého jazyka. I po odchodu do penze se podílela na výuce a vedení diplomových a disertačních prací. „Česká lingvistika i celá akademická obec ztrácí v profesorce Krčmové nejen přední odbornici v oblasti dialektologie, fonetiky a fonologie, stylistiky a sociolingvistiky, ale také vynikající a oblíbenou pedagožku, břitkou komentátorku, nebojácnou kritičku a laskavou rádkyni a páteř každého kolektivu,“ dodal docent Šefčík. Poslední rozloučení s Marií Krčmovou se uskuteční v pátek 17. března odpoledne v brněnském krematoriu.