Jedenáctkrát trestaný osmatřicetiletý kriminálník, který si odpykává pět roků za loupež, byl podle rozsudku ve stavu toxické psychózy, když loni 20. ledna na návštěvě v cizím bytě ve Václavské ulici v centru Brna vzal jako rukojmí majitelku bytu, bývalou přítelkyni a její dvě děti a další ženu.
„Psychózu si nechtěně přivodil tím, že nejméně od března do konce roku 2020 užíval pervitin a jeho rozpoznávací a ovládací schopnosti byly vymizelé. Obžalovaný nechal okna zatemnit přikrývkami a dekami, aby dovnitř neviděla a nemohla střílet policie, a pak zavolal do televize Prima, že v bytě drží rukojmí. Hrozil přitom zabitím dvou dětí a sebevraždou, pokud k bytu nepřijede reportér CNN Prima News,“ uvedl žalobce Robert Hanuš.
Policejnímu vyjednavači se pak podařilo dosáhnout propuštění kluka a děvčete. „Když obžalovaný stál mezi dveřmi a vyjednával s policií, držel jednu z žen za ruku a mířil jí nožem do zad. Křičel přitom, ať se policie nepřibližuje, jinak všechny zabije. Později si přiložil nůž ke krku a hrozil sebevraždou,“ popsal drama státní zástupce.
V tu chvíli nepříčetného recidivistu zásahová jednotka zadržela poté, co se do bytu dostal policejní vyjednavač převlečený za reportéra. „Lituji toho, že jsem bral pervitin. A lituji, co jsem udělal, do konce života si to budu vyčítat. Chtěl bych dostat ještě šanci, abych mohl vést normální život,“ kál se Pavel H., který uznal vinu a nyní ve vězení pracuje a snaží se splácet dluhy.
S obhájcem tak hráli jen o výši trestu. Zatímco žalobce mu navrhoval 8,5 roku v nejtvrdším žaláři, advokát požadoval trest pod osm let a mírnější typ vězení. Ve věznici se zvýšenou ostrahou, kde si má odsedět souhrnný osmiletý trest, totiž o možnost práce a výdělku přijde.
„Mám za to, že člověk, který už není nebezpečný a při hlavním líčení se vyjadřoval klidným způsobem, by měl být i nadále zařazen do práce a společnost by na něho neměla doplácet,“ řekl zpravodajskému portálu BRŇAN obhájce Jindřich Skácel.
Kroutil také hlavou nad soudem uloženou ochrannou ústavní léčbou, která Pavla H. čeká po odsezení trestu. „Chci apelovat na ty, co o tom rozhodují, aby se nad tím zamysleli, aby potřební dostali léčbu co nejdříve,“ zdůraznil Skácel.
Podle soudce však recidivista není schopný docházet na ambulantní léčení. „Jeho pobyt na svobodě je nebezpečný. Byl v minulosti opakovaně trestán i za násilné zločiny. Uznání viny jsme brali jako polehčující okolnost, ale osmiletý trest ze zákona znamená zařazení do věznice se zvýšenou ostrahou,“ vysvětlil předseda senátu Michal Zámečník.
Pavel H. i státní zástupce si nechali čas na rozmyšlenou, jestli se proti výroku o výši trestu odvolají.