Šéfdirigent Filharmonie Brno Dennis Russell Davies, zpěvák Vladimír „Laďa“ Kerndl nebo herec a rozhlasový moderátor Zdeněk Junák dostanou Cenu města Brna pro rok 2024. Zastupitelé schválili 14 nominací na udělení cen. Magistrát obdržel 93 návrhů ve všech 14 oblastech, plyne z dokumentu na webu města. Ceny města Brna uděluje jeho vedení žijícím osobnostem s výjimkou speciální kategorie in memoriam.
Dirigent a klavírista Davies působí jako šéfdirigent Symfonického orchestru v Basileji a Symfonického orchestru v Lipsku a v roce 2018 se této role ujal také ve Filharmonii Brno. Cenu získá za mezinárodní spolupráci města. Mezi dalšími oceněnými je zakladatelka neziskové organizace Dům pro Julii Radka Vernerová. Jejím cílem bylo vybudovat a provozovat v Brně dětský hospic, což se podařilo. Cenu získá i plavkyně Agáta Koupilová, která reprezentuje Česko a Brno v parasportu na světové úrovni.
V oboru společenských věd získá cenu historik a muzejník Dušan Uhlíř, jenž byl v minulosti ředitelem Muzea města Brna na Špilberku
Za architekturu a urbanismus město ocení Zdeňka Sendlera, jenž je autorem či spoluautorem například Klášterní zahrady v Litomyšli či Valdštejnské zahrady v Praze. Cenu za výtvarné umění a design získá grafik, ilustrátor a pedagog Pavel Dvorský. Za šíření dobrého jména Brna v Česku i v zahraničí město ocení zpěváka Kerndla.
V kategorii literární činnosti získá cenu básník, hudebník, textař, esejista, skladatel a vysokoškolský pedagog Petr Váša
Ocenění dostane i novinář Luboš Mareček. Je autorem publikací Filmové kralování Bolka Polívky, Příběh totálního herectví pojednávající o Vlastě Fialové a Kníže herectví zabývající se Ladislavem Lakomým. Za dramatické umění město ocení Junáka, jenž účinkoval v desítkách televizních inscenací i seriálů. První filmovou roli, jež ho dostala do povědomí diváků, získal v Dědictví aneb Kurvahošigutntág. Rovněž dabuje a moderuje.
V oboru přírodní vědy získá ocenění Jiří Dušek, jenž od roku 2008 vede brněnskou hvězdárnu
Za technické vědy získá ocenění Michal Urbánek, jenž stál u zrodu výzkumného centra CEITEC a dodnes tam působí. Specializuje se na výzkum v oblasti nanověd a nanotechnologií. V lékařských vědách a farmacii město ocení plastického chirurga Jiřího Veselého.
In memoriam získá cenu Renata Laxová, která jako jedno z tzv. Wintonových dětí odjela v roce 1939 do Velké Británie
Po válce se vrátila do Československa k rodičům, kteří holocaust přežili. Vystudovala Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity a stala se pediatričkou se specializací na lékařskou genetiku. Byla spoluobjevitelkou vzácné geneticky podmíněné vady způsobující potrat nebo smrt novorozence, která dostala název syndrom Neu-Laxové. Kromě toho přednášela na amerických středních i vysokých školách o holocaustu.