Silné mrazy, které předpovídají meteorologové na konec tohoto a především začátek příštího týdne, mohou ohrozit porosty ozimých obilovin a řepky na polích. Podle webu Agrorisk, který zemědělcům pomáhá s rozhodováním a varuje je před různými riziky, bude patrně nejhorší situace v úterý, ale aktuálně hrozí značné riziko vymrznutí porostů i v pondělí, ve středu a ve čtvrtek. K poškození je podle bioklimatologa z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR Zdeňka Žaluda potřeba, aby teploty klesly alespoň na minus 15 stupňů.

„Zároveň však stačí, aby na poli leželo pět centimetrů sněhu a mrazy rostlinám neuškodí,“ poznamenal Žalud. Nejvíce rudé barvy, která značí mimořádné riziko, svítí na mapě republiky na úterý a na středu. A i když ve středu sněžilo a má ještě sněžit, v některých místech země sníh není.

Žalud však velké obavy mírní. „Když bude minus deset stupňů, nestane se nic. Aby to rostliny ohrozilo, musí být několik desítek minut minus 15 a méně. Ale zase záleží na odrůdách, některé vydrží i více,“ poznamenal Žalud. Zmínil také, že v současnosti pěstované odrůdy mají obvykle vysokou schopnost regenerace a když zmrznou jen listy, nic hrozného se nestane. Problém by přišel až v případě, že vymrzne odnožovací uzel, jemuž se také říká srdíčko. Pak už rostlina nezregeneruje. „Nicméně proti této hrozbě nemá zemědělec žádnou obranu na rozdíl od jarních mrazíků, které působí škody v sadech,“ řekl Žalud.

Loni přišly silné holomrazy na několik dnů zhruba v polovině ledna, poškození nakonec bylo jen malé a velmi lokální.