Zapálit za zemřelé svíčku, v tichu se pomodlit a rozloučit nebo jen zavzpomínat. Právě dnes na svátek Všech svatých se pro tuto příležitost otevřou lidem dveře kostela svaté Maří Magdalény v centru Brna. Kostel je kvůli špatnému technickému stavu otevřený jen ve středu od 7:30 ráno, kdy se tam od 8:00 slouží mše a pak je v něm až do 17.00 prostor pro rozjímání, modlitbu nebo zapálení svíčky. Pro společnou i osobní modlitbu bude chrám 1. listopadu zpřístupněn od 13:00 do 17:00. Vzpomínkou na zemřelé provede věřící biskup Pavel Konzbul, uvedla mluvčí brněnského biskupství Anežka Benešová.
Po Všech svatých následují Dušičky
Koncerty, Slavnost Všech svatých a následně Památka zesnulých – první dva listopadové dny představují církevní tradici, která sahá do 4. století našeho letopočtu. Křesťané si v rámci ní připomínají všechny zemřelé a duše v očistci – modlí se za ně, navštěvují hřbitovy a zdobí místa odpočinku svých blízkých.
Společnou modlitbu povede biskup
Období Dušiček, které trvá od 1. do 8. listopadu, mohou lidé i letos zahájit v kostele sv. Maří Magdalény v Brně. Od 13:00 do 17:00 bude chrám zpřístupněn pro osobní modlitbu, ztišení nebo duchovní rozhovor. Od 16:00 pak brněnský biskup Pavel Konzbul provede společnou vzpomínkovou modlitbou za zemřelé.
Vzpomínka na zemřelé má být výrazem naděje, říká Konzbul
„Odchod blízkého člověka není nikdy jednoduchý, proto chceme nabídnout možnost společenství pro ty, kteří se po úmrtí partnera, člena rodiny nebo dobrého přítele cítí sami. Vzpomínka na zemřelé má být zároveň výrazem naděje – věříme, že smrtí náš příběh nekončí a že nás dost možná čeká ještě mnohem zajímavější dobrodružství,“ dodal Konzbul.
Věřící můžou získávat odpustky pro duše v očistci
Pro zemřelé – duše v takzvaném očistci – můžou věřící během dušičkových svátků získávat odpustky, které jsou také spojené s modlitbou. Očistec chápou křesťané jako předstupeň nebe – stav, ve kterém mají duše dojít větší dokonalosti v lásce předtím, než vstoupí do nebeského království.
Dušičky nabízí cesty k vyrovnání se ztrátou blízkého člověka
„Smrt přetne lidský život často náhle, bez varování nebo možnosti přípravy. Dušičky nám tak nabízí hned dvě cesty, jak se s touto nenadálostí vyrovnat – první vede přes osobní uzdravení, chvíli zastavení se a šanci doříct, co jsme nestihli, rozloučit se tak, jak jsme si přáli, i když nám to třeba strach nebo nedostatek času nedovolil. Druhá cesta nám otevírá možnost aktivní pomoci zemřelým v očistci, kteří z naší modlitby můžou čerpat posilu,“ vysvětlil brněnský děkan a farář v brněnské Bystrci Vladimír Záleský.
Brněnské hřbitovy prodloužily otevírací dobu
Kromě kostelů navštěvují lidé v dušičkovém týdnu tradičně také hřbitovy a další místa odpočinku. Brněnské hřbitovy proto i letos prodloužily otevírací dobu na čas mezi 7:00 a 19:00 od 25. října do 3. listopadu, ve vybraných městských částech pak až do 10. listopadu.