V kauze je podaná obžaloba na 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Hrozí mu až 16 let vězení.
Zásah Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) začal loni počátkem března a jejím detektivům zabralo víc než dva dny zajišťování důkazů proti tehdejšímu místostarostovi za ANO Jiřímu Švachulovi a dalším obviněným. Kromě Švachuly jsou mezi nimi i dnes již bývalí zaměstnanci radnice Brna-středu, podnikatelé a také dvě firmy.
Bývalý místostarosta městské části Švachula byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici městské části Brno-střed. Mezi obžalovanými je ještě bývalý vedoucí investičního odboru v Brně-Ivanovicích Petr Liškutin (také dříve ANO). Výše úplatků podle státního zastupitelství dosáhla až 47 milionů korun.
Korupce se podle policie odehrávala při zadávání veřejných zakázek. Získávaly je vybrané spřátelené firmy a cena se uměle navyšovala. Úplatky činily obvykle deset procent ceny zakázky. Firem zúčastněných na systému bylo devět a vždy vyhrála předem vybraná, ostatní dělaly takzvaně křoví.
Ve věci usilují o status spolupracujícího obviněného čtyři lidé, v obžalobě jsou tak i označeni. Jsou jimi Saman El-Talabani, který popsal celkové fungování skupiny, Petr Kosmák, který rozkryl fungování větve případu týkající se správy nemovitostí městské části Brno – střed, Lubomír Smolka, který popsal způsob ovlivňování stavebních zakázek zadávaných městskou částí, a Pavel Ovčarčin, který navíc poukázal na účast Jiřího Hose na ovlivnění některých zakázek. Kromě toho se další člověk doznal k poskytnutí úplatku.
V případu je podle žalobce možné mít více spolupracujících osob. "Nestává se to často, ale je to možné. V těchto ostře sledovaných případech zasahujících do politiky se většinou setkáváme s intenzivní obhajobou vedenou čistými a často i méně čistými prostředky. Proto si vážím přístupu všech spolupracujících obviněných a pozitivní změně jejich náhledu, ke které se odhodlali. Vím, že to nebylo snadné rozhodnutí, museli odolat silným tlakům a v jednací síni se na ně sesype špína. Pokud své postavení ustojí, podle zákona by měli být odměněni mírnějším trestem v sazbě do pěti roků," uvedl dozorující státní zástupce Radek Mezlík.
Státní zástupce v obžalobě navrhuje Švachulovi trest patnáct let vězení a k tomu i peněžitý trest pět milionů korun. V tomto týdnu jsou termíny hlavního líčení vypsány ještě na úterý a středu, další jsou vypsány do konce roku, je jich asi 20.