Krajský soud v Brně začne projednávat obžalobu na 28 lidí v souvislosti s únikem informací z policejních spisů před Vánocemi. První termíny hlavního líčení jsou nařízeny na 19. až 21. prosince, zjistila dnes ČTK z justiční databáze. Státní zastupitelství ve věci podalo obžalobu loni v říjnu. Mezi obžalovanými je osm tehdejších policistů, jeden bývalý příslušník Celní správy a jeden z Generální inspekce bezpečnostních sborů a také někteří obžalovaní z brněnské korupční kauzy Stoka.
Osmadvacet lidí v kauze čelí obvinění pro rozsáhlou trestnou činnost, která čítá 91 bodů obžaloby. "Trestná činnost měla v naprosté většině případů spočívat v neoprávněném provádění lustrací v informačních systémech policie a celní správy a ve zneužívání systémových opatření v souvislosti s účelovým zavedením některých osob jako informátorů policie," uvedli při podání obžaloby žalobci.
V případě obžalovaných příslušníků bezpečnostních sborů jejich trestnou činnost žalobci kvalifikovali ve většině případů jako pokračující trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby v souběhu s pokračujícím trestným činem neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, civilní osoby jsou obžalované za účastenství ve formě návodu k této trestné činnosti. "Část žalovaného jednání je rovněž právně kvalifikována jako zločin podplacení, zločin přijetí úplatku, zločin ohrožení utajované informace, přečin nepřímého úplatkářství, přečin porušování domovní svobody a zločin podvodu spáchaný ve stadiu pokusu," uvedlo tehdy olomoucké VSZ. Mezi obviněnými byl například bývalý detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Michal Ratajský či někdejší důstojník GIBS Miroslav Palán
Soud nařídil hlavní líčení po více než roce, protože nebylo zřejmé, zda se kauza nerozštěpí na dvě části. Krajský soud totiž na začátku letošního roku věc rozdělil na dvě části, kdy podstatnou částí se podle něj měl zabývat městský soud. Žalobci ale proti tomuto rozhodnutí podali stížnost, kdy vrchní soud kauzu znovu scelil. Hlavní líčení celé skupiny 28 obžalovaných je tak poprvé nařízeno na 19. prosince, a to do největší místnosti 362. V ní se konávají líčení například s mnoha obžalovanými, nebo ty, o které je značný zájem ze strany médií. Jednalo se v ní například v kauze kolem podnikatele Shahrama Zadeha, projednával se v ní případ čtyřnásobného vraha Kevina Dahlgrena či kauza Stoka, ve které bývalý místostarosta Brna-středu za ANO Jiří Švachula skončil ve vězení kvůli manipulaci se zakázkami a braní úplatků. Právě Švachula je mezi 28 obžalovanými i v kauze úniku informací, stejně tak spoluobžalovaný ve věci Saman El-Talabani.