Porota hodnotila celkem dvacet šest návrhů z tuzemska, ale také od účastníků ze Slovenska, Srbska, Polska, Belgie, Litvy, Velké Británie, Japonska a Singapuru. Vítězem soutěže se nakonec stal návrh pražského ateliéru Aulík Fišer architekti.
„Soutěž byla velmi dobře připravená a splnila svůj cíl, přinést řešení na proměnu nevyužívané části průmyslového areálu tepláren, kde by měla vyrůst živá městská čtvrť se smíšenou výstavbou. Je to jeden z prvních kroků k oživení širšího území kolem ulic Špitálka, Křenová a Cejl a zároveň příklad toho, jak je možné využít další brownfieldy v centru města,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková.
Řešené území se nachází mezi ulicemi Koliště, Cejl, Radlas a Špitálka, z jihu je ohraničeno železniční tratí. Má rozlohu zhruba dvacet pět hektarů. Nová čtvrť by měla mít smíšené využití s byty, kancelářemi, službami, zázemím pro volný čas a relaxaci.
„Nová městská čtvrť nabídne bydlení pro tři až čtyři tisíce obyvatel, nové pracovní příležitosti i služby, zároveň to bude atraktivní lokalita v docházkové vzdálenosti historického centra. Ideje z nejvýše oceněných návrhů teď město použije pro zadání územní studie širšího území, která bude následně použita pro změnu Územního plánu města Brna a pro samotnou výstavbu a oživení této části města,“ uvedl náměstek primátorky a člen poroty Petr Hladík.
Porota složená z českých i zahraničních odborníků vybrala jako vítězný návrh pražské architektonické kanceláře Aulík Fišer architekti, od autorů Jana Aulíka, Petry Skalické a Miloše Linharta. Ocenila zejména přiměřené měřítko ulic a bloků zástavby. „Návrh je ambiciózní, a přitom realistický. Autoři propojují okruh městských parků s nábřežím Svitavy. Parky tak tvoří základní osy, podél kterých je členěna výstavba. Zároveň tím vytváří řadu rozmanitých veřejných prostranství, ale také hustou síť stezek pro pěší a cyklisty. Citlivě pracují také s průmyslovými budovami, které bylo nutné ponechat z důvodu nenarušení provozu tepláren,“ shrnul ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček.