Bezbariérových vlakových stanic a zastávek v Česku postupně přibývá. Správa železnic během celého letošního roku přestaví téměř tři desítky nádraží, které budou nově bezbariérové. Vedle toho spustí interaktivní mapy bezbariérové přístupnosti a nakoupí také nové zdvihací plošiny pro vybraná nádraží. Dnes o tom informovala Správa železnic. Celkem je na tuzemské železnici více než 2800 zastávek a stanic, bezbariérová je nadpoloviční většina z nich.

Bezbariérový přístup na nástupiště a do výpravní budovy letos nově vznikl ve stanicích Křižanov a Lhotka nad Bečvou. Osoby se zdravotním postižením se bez omezení dostanou také na nová nástupiště ve zmodernizovaných stanicích Praha-Vršovice, Řetenice a Pačejov, dále na nově otevřených zastávkách Praha-Eden a Jeníkov-Oldřichov. Po rekonstrukcích jsou navíc přístupné pro všechny výpravní budovy v Horažďovicích, Hustopečích u Brna a Strakonicích, na rychlíkové zastávce Litoměřice město to platí i pro přilehlé nástupiště pro vlaky ve směru na Ústí nad Labem.

Další nádraží budou do konce roku ještě následovat. V následujících dnech a týdnech jde například o nádraží v Praze-Zahradním Městě, Duchcově, Chotějovicích a Želénkách, zrenovována budou i nástupiště v Babicích u Šternberka, Mladějovicích, Újezdu u Uničova, Uničově zastávce a Šluknově. Seznam doplní ještě přesunutá zastávka Praha-Velká Chuchle. V současnosti rozpracovány jsou také stanice Praha-Horní Počernice, Praha-Radotín a Roztoky u Prahy. V pražských Vysočanech se do konce roku zpřístupní bez omezení nástupiště číslo 1. Stavební úpravy budov a nástupišť budou součástí dalších rekonstrukcí, které Správa železnic plánuje zahájit do konce letošního roku v Bystřici pod Hostýnem, Vsetíně a Kladně.

Správa zároveň v nejbližších měsících plánuje na svých webových stránkách rozšířit interaktivní mapu o aplikaci s aktuálními informacemi o bezbariérové přístupnosti a poskytované pomoci na jednotlivých nádražích.