Návštěvníci se prostřednictvím moderních technologií seznámí s osmi obecnými principy, na nichž stojí udržitelná městská správa. Expozici lze navštívit od 6. září do 3. října v prostorách někdejší brněnské káznice na Bratislavské ulici. Výstava je zdarma, nutná je ale registrace na urbania.brno.cz.
Městští úředníci se neschovávají pouze za neprostupnými zdmi budovy, kde vyplňují a razítkují dokumenty. Velmi často vyráží také do ulic, v nichž přemýšlí, jak posunout město kupředu. Zároveň při plánování nových projektů musí sladit zájmy různých skupin lidí tak, aby na všech stranách panovala spokojenost. „Výstava je určena všem, kteří chtějí získat ucelenější a jasnější představu o tom, co všechno správa města obnáší i jakým úskalím úředníci čelí,“ vysvětluje jeden z autorů expozice Adam Pajgrt z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha).
Návštěvníci výstavy zhruba na dvě hodiny převezmou do svých rukou správu fiktivního města Urbania a budou se podílet na jeho rozvoji. S potřebami města se lépe seznámí například jízdou na kole po ulici, na níž správce uvažuje nad vybudováním cyklopruhu, nebo posloucháním rozhovoru mezi lidmi, kteří se vyjadřují k výstavbě komunitního centra. Po prohlídce osmi stanovišť, která reprezentují osm klíčových principů, se návštěvníci setkají u řízené diskuze pod vedením zkušeného facilitátora. „URBANIA nám dává možnost díky debatě s účastníky poznat, co obyvatelé od správy města očekávají,“ uvedl náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.
Spolu s Odborem strategického rozvoje a spolupráce Magistrátu města Brna se na realizaci výstavy v káznici podílí Kancelář architekta města Brna, Odbor územního plánování a rozvoje MMB a TIC BRNO. „Už od našeho založení se snažíme do projektů ovlivňujících budoucnost města intenzivně zapojovat také jeho obyvatele. V městských částech jsme opakovaně diskutovali o novém nádraží, územním plánu nebo architektonických soutěžích. URBANIA je proto pro nás příležitostí, jak i dalším Brňanům představit složitost městského plánování a nutnost všech zapojených stran na dosažení společného cíle. A také další zpětnou vazbou, jak na budoucnosti Brna společně pracovat ještě lépe,“ dodává ředitel kanceláře městského architekta Michal Sedláček.
Expozici do Brna zapůjčil IPR Praha poté, co URBANIA zažila úspěšnou premiéru vloni v hlavním městě. Letos v létě zamířila výstava také do Písku. „Prostřednictvím URBANIE chceme ukázat, že nám na budoucnosti Brna skutečně záleží. Pro město je připravena řada skvělých projektů, díky nimž může dál prosperovat. Rádi však od návštěvníků uslyšíme jejich názory, které si vezmeme k srdci. Věřím, že unikátní a tajuplné prostory někdejší káznice v nich probudí zvědavost,“ řekl Tomáš Koláčný.
Na výstavu může v jeden čas vyrazit až osmičlenná skupina. Zájemci se na expozici dostanou zdarma po předchozí registraci na webu urbania.brno.cz, kde najdou všechny potřebné informace.
URBANIA zaujme i milovníky designu. Za její podobou totiž stojí řada uznávaných českých umělců a designérů. Architektonické a scénografické řešení, stejně jako celkovou art direkci dodal architektonický ateliér ROHÁČ STRATIL, vizuální identitu výstavě vdechlo grafické studio Les Kanců a audiovizuální řešení připravilo kreativní studio 3dsense, které propojuje umění a technologie. Dramaturgické libreto, scénáře a režii vytvořil Janek Růžička. Jako konzultanti byli přizváni i výherci Czech Grand Designu Jakub Pollág a Václav Mlynář ze studia deFORM.
Obyvatelé Brna získají prostřednictvím URBANIE lepší představu o principech, jimiž se řídí tvůrci hlavního rozvojového dokumentu města Strategie Brno 2050. Kde a jak se potkává ideální představa o fungování města Urbania s realitou rozvoje Brna, pak zjistí zájemci díky navazující výstavě v prostorách brněnského Urban centra. Zde se dozví, jak konkrétně se principy dobré správy města propisují do reálných projektů, které se realizují či připravují ve městě Brně. Doprovodná výstava se návštěvníkům URBANIE otevírá ve stejném časovém období jako interaktivní expozice, tj. od 6. září do 3. října v Urban centru na Mečové 5.