Starají se o děti, o své staré rodiče, chodí do práce, jsou tzv. sendvičovou generací a mají toho zkrátka moc. Velmi často neví, co dělat dříve a kde hledat pomoc. Vznikl proto elektronický adresář služeb a organizací na území města Brna. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala koordinátorka projektu Lenka Linhartová.

Lidí, kteří jsou zavaleni starostmi a povinnostmi o rodinu je stále více. Nejenže musí stíhat práci, vlastní rodinu, ale i staré rodiče a mnohdy i prarodiče. Mnohdy nevědí, jak řadu povinností skloubit a co udělat dříve. Právě z těchto důvodů vznikl v Centru pro rodinu a sociální péči (CRSP) elektronický adresář služeb a organizací na území města Brna, který sendvičové generaci usnadní jejich situaci. Je komplexní, aktuální a online.

 „Už není třeba trávit hodiny hledáním jednotlivých informací. Všechno potřebné je na jednom místě, sociální služby, pomáhající organizace, spolky, poradny, rady a tipy,“ popsala Linhartová. Adresář a spousta dalších užitečných informací je na webu www.sendvicovagenerace.cz.

Projekt podle Linhartové upozornil na to, že pečující jsou dlouhodobě vyčerpaní, unavení, ve stresu a nemají čas pro sebe, své koníčky, odpočinek anebo společenský život. Jenže jak se dále ukázalo, je to právě čas pro sebe, který jim pomáhá snižovat stres, dobíjet energii a cítit se zkrátka lépe. „Sendvičová generace potřebuje péči a měla by ji dostat, u těchto lidí pak vzniká vysoké riziko rozvoje psychických onemocnění, zdravotních potíží, sociální exkluze anebo partnerských problémů,“ doplnila Linhartová.

Problematiku sendvičové generace vnímají v Centru pro rodinu jako jednu ze zásadních společenských otázek dnešní doby. „Svou činností chceme těmto jevům předcházet a nabídnout příslušníkům sendvičové generace možnosti, jak komplikovanou rodinnou situaci řešit, na jaké instituce či organizace se obrátit o pomoc,“ doplňila ředitelka organizace Marcela Ondrůjová.

V České republice se v tzv. „sendviči“ nachází přibližně každý 7. člověk ve středním věku. Péče o druhé je náročná. Nese s sebou omezení a nároky nejen na pečujícího, ale na celou rodinu. Ať už se jedná o bydlení, finance, časovou, psychickou a fyzickou zátěž, obtíže spojené s poskytováním zdravotní péče apod. Je důležité, aby na to pečující nebyli sami, mohl je někdo zastoupit a odlehčit jim. Aby si řekli o pomoc rodině a známým a ti, aby je vyslyšeli a pomohli.

„Rovněž potřebují, aby fungovaly sociální služby, aby bylo dostatek odlehčovacích a terénních služeb, které budou mít volnou kapacitu. Sendvičová generace také potřebuje přístup k důležitým informacím. Je nutné o problematice sendvičové generace mluvit, vědět o jejích potřebách a podnikat kroky, které jí mohou pomoci a podpořit ji v nelehké situaci,“ uzavřela Linhartová.