Mělo by to dřevinám pomoci přečkat období sucha. Říká to ředitel příspěvkové organizace Jozef Kasala.
Organizace se v Brně stará o parky a stromořadí, v městských stromořadích eviduje přes 17.000 stromů, které má ve své správě. "Ve stromořadích je problém především s provzdušněním, v půdě je nedostatek kyslíku, hlavně přes léto je problém také s nedostatkem vody. Injektor by měl stromům pomoci v obojím," uvedl ředitel.
Injektor funguje tak, že v půdě nárazem tlaku vytvoří kapsu, do které se následně vpraví speciální kondicionér, který váže vodu a potom ji postupně uvolňuje. Stromům by to mělo pomoci právě v období sucha, kdy má vysušená a zdusaná půda problém vůbec nějakou vláhu zachytit.
Organizace injektor za 300.000 korun převzala v tomto týdnu, vyzkoušela ho u vybraného stromu v parku v Lužánkách. "Pokračovat budeme v parku u Špilberku, následně ve stromořadí na Palackého třídě. Tento rok bychom chtěli takto ošetřit asi 200 stromů," uvedl Kasala.
Městská firma v době sucha stromy více zavlažuje, na ohrožené stromy v centru města navíc umisťuje i takzvané závlahové vaky, které po celý den postupně uvolňují vodu. Zalévat všechny stromy však není možné. Často se tak stává, že odumírají i stromy takzvaně středněvěké, tedy deset či patnáct let staré, které už by měly mít dostatečně velký kořenový systém, aby sucho přečkaly.