Téměř všechny nemocnice na jižní Moravě v současnosti trpí z důvodu nemocnosti a karantén svých zaměstnanců nedostatkem zdravotnického personálu. Jak už zpravodajský portál BRŇAN v minulých dnech informoval, kraj proto povolal na pomoc nemocnicím středoškoláky ze zdravotnických škol. Velkou vlnu otázek ale spustilo možné zdanění jejich příjmů, podle proděkana brněnské právnické fakulty Michala Radvana má být osvobozený od daně. Nemá být hrazeno ani sociální a zdravotní pojištění, uvedl specialista v tiskové zprávě Masarykovy univerzity.
Právě podle Radvana totiž postavení studentů, kteří jsou povoláni v rámci pracovní povinnosti jednotlivými kraji, není stejné jako u zaměstnanců nebo dobrovolníků. "Pracovní povinnost je nedobrovolná, nejde o pracovněprávní vztah, který se uzavírá na principu dobrovolnosti, a také náhrada za tuto pracovní povinnost není dohodnutá smluvně. Proto na tento vztah nelze pohlížet stejně jako na standardní zaměstnanecký poměr," dodal Radvan.
Obdobně na to reagovalo i hejtmanství Jihomoravského kraje. „Je to postavené na hlavu, nevymysleli jsme si to, ale musíme podle toho postupovat, takže buď ministerstvo přesvědčíme, že zpětné zdanění studentů je nesmysl, nebo to zaplatí kraj. Teď je důležité, aby studenti, kteří našim nemocnicím doslova zachraňují kůži, neměli žádné starosti navíc.“ uvedl hejtman Jan Grolich.
Původní metodika Ministerstva zdravotnictví zněla, že peníze, vyplácené studentům odvodům podléhat nebudou. To změnilo stanovisko Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. „Byť s tímto výkladem Jihomoravský kraj nesouhlasí, nezbývá mu, než dle tohoto stanoviska postupovat,“ popsal v tiskové zprávě mluvčí kraje Michal Cagala. Proto se kraj obrátil na studenty, aby poskytli své údaje, zejména rodné číslo a zdravotní pojišťovnu, aby za ně mohl prostředky odvést. A to proto, že se blíží doba podávání daňového přiznání.
Tento postup se týká prozatím již vyplacených odměn. Budoucí postup pro další výplaty studentům není jistý. Jihomoravský kraj čeká na oficiální stanovisko odpovědných orgánů, především Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva zdravotnictví, popřípadě Vlády ČR, a navrhuje, aby se postup vrátil k původní jarní dohodě tak, aby studenti nepřišli k újmě.
„Jihomoravský kraj vyplácí studentům jedny z nejvyšších odměn v ČR, a to 150 Kč / hodinu. V druhé vlně navíc budou studenti, kterých se dotýká pracovní povinnost, dostávat taky rizikový příplatek, příplatek za práci v noci, o víkendech a o státních svátcích,“ popsal Cagala.