Chemické látky, které pomáhají třeba s voděodolností materiálů, napadají imunitu. Vyplývá to ze studie, kterou poskytla jedna z autorek Barbora Rudzanová z centra Recetox na Masarykově univerzitě v Brně. Zjištění podle ní přispělo k vysvětlení, proč lidé s vysokými hladinami takzvaných polyfluorovaných a perfluorovaných látek (PFAS) v krvi mají závažnější podobu některých chorob nebo horší imunitní reakci na očkování.
Projednávají omezení výroby a použití škodlivin
Evropská unie v současnosti projednává plošné omezení výroby a použití všech polyfluorovaných a perfluorovaných látek, kterých je přibližně 15.000. Zatím se ale lidé mohou styku s těmito látkami vyhýbat jen, pokud sami chtějí.
Látky jsou v nádobí, oděvech nebo obalech
PFAS podle autorů studie propůjčují materiálům vlastnosti, jako je například voděodolnost nebo odpuzování tuků. Lidé se s nimi setkávají v podobě nepřilnavého nádobí, nepromokavého oblečení nebo v případě některých papírových obalů na potraviny a papírových kelímků. Vědci ale zjistili, že látky označované PFAS ovlivňují u lidí vývoj plazmatických buněk, které jsou typem B lymfocytů. Tyto buňky jsou rozhodující pro fungování imunity, neboť vytváří protilátky.
Více než 98 procent lidí má PFAS v krvi
Hlavními zdroji, kterými člověk PFAS přijímá, jsou pitná voda nebo kontaminované potraviny. PFAS se nerozkládají, tudíž se ze skládek dostávají snadno do koloběhu vody. Studie z amerických i evropských států, včetně České republiky, podle vědců ukazují, že více než 98 procent lidí má PFAS v krvi. Látky jsou spojovány s výskytem rakoviny, poruchou funkce jater, neplodností a zmíněným narušením imunity.
Nepoužívejte některé obalové materiály, radí vědkyně
„Pokud chtějí spotřebitelé omezit příjem PFAS látek, pomůže například nepoužívat papírové obaly na jídlo a pití, které jsou ošetřené tak, aby odpuzovaly vodu a mastnotu – například nepromastitelné papírové sáčky či krabičky nebo papírové kelímky na nápoje; vyhnout se konzumaci popcornu, který byl připraven v papírovém nepromastitelném sáčku; omezit používání nádobí na bázi teflonu nebo se zajímat o složení impregnace a voděodolných oděvů a volit ty s označením bez PFAS nebo bez PFC,“ uvedla Rudzanová. Dalším opatřením mohou být filtry pitné vody, které tyto látky zachytí.