Více než stovka ručně vyráběných světelných soch a objektů tvořená čtyřmi sty tisíci světly letos rozzáří hrad Špilberk, který se tak stane jediným světelným hradem v České republice. Muzeum města Brna Světelným parkem „Světla vyprávějí…“ odkazuje na dávné příběhy a legendy města Brna – od slavných brněnských pověstí až po hrdinské rytíře bránící hrad před švédským obléháním. Tato speciální výstava bude otevřena od 15. listopadu 2024 do 12. ledna 2025 každý den po setmění. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí Muzea města Brna Barbora Sytařová.

Návštěvníky čeká podmanivá procházka plná příběhů, která je zavede do historického světa řemeslníků, rytířů i dávných obyvatel hradu. Každá světelná instalace je zasazena do autentického prostředí hradních nádvoří, bastionů, kurtin nebo i známých kasemat, kde odkazuje na historii a tradice hradu i města Brna.

Dominantou výstavy je majestátní světelný drak jako symbol Brna nebo světelný strom, který vzdává poctu letošnímu 100. výročí Vánočního stromu republiky

Výstava navíc nabízí interaktivní prvky a fotopointy, díky nimž se návštěvníci mohou stát součástí světelných instalací. Výstava přináší zábavu i poznání. Každý návštěvník může plnit úkoly a hádat kvízové otázky nebo se dozvědět zajímavé dobové informace.

Návštěva Světelného parku je určena dětem i dospělým

„Letos, kdy Brno nese titul Evropské hlavní město Vánoc 2024, chceme tímto projektem podtrhnout jedinečnou adventní atmosféru a přinést Brňanům nevšední zážitek plný světla a historie,“ uvedl ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Projekt „Světla vyprávějí…“ je dílem české rodinné firmy Decoled pod vedením Evy Poláčkové, která se dlouhodobě věnuje výrobě světelných instalací s důrazem na detail a originalitu. Každá světelná socha je ručně vyráběna a respektuje historický ráz místa. Světelné parky „Světla vyprávějí…“ nejsou jen vizuální podívanou, ale především místem, kde se lidé setkávají a společně sdílejí kouzelnou atmosféru svátků.

Celá výstava je koncipována s ohledem na udržitelnost

LED diody a další světelné prvky jsou energeticky úsporné, zatímco dekorace využívají recyklovatelné materiály, často zpracované pomocí velkoplošného 3D tisku. Interaktivní prvky výstavy umožní návštěvníkům hravou formou objevovat a poznávat tajemství hradu a díky environmentálnímu přístupu má Světelný park minimální dopad na životní prostředí.