Městská svozová společnost SAKO Brno v loňském roce zvýšila zisk po zdanění o 30 procent na 187 milionů korun, obrat společnosti se zvýšil o 9,5 procenta na 949 milionů korun. Pomohly nové zakázky i výroba elektřiny, uvedla městská firma v tiskové zprávě.
"K příznivé hospodářské bilanci přispělo nejen to, že jsme dokázali získat nové zakázky, ale také skvěle fungující Zařízení na energetické využívání odpadu (ZEVO). Do areálu SAKO Brno jsme ze šesti krajů republiky navezli rekordní množství odpadu, které jsme přeměnili na rekordní množství energie pro Brno. Z 242.000 tun odpadu jsme městu dodali přes milion gigajoulů tepla a 60.500 MWh elektrické energie," uvedl předseda představenstva firmy Filip Leder (KDU-ČSL).
Brno díky zařízení na výrobu energie svůj odpad prakticky neskládkuje a dokáže jej energeticky využít. Tím uspoří nejen emise metanu a CO2, ale může také držet stejnou cenu za energetické využívání odpadu. "Díky vlastnímu zařízení na energetické využití odpadu můžeme Brňanům garantovat neměnnou výši poplatku za komunální odpad. Městu Brnu nezvedáme cenu za energetické využívání odpadu a brněnským teplárnám neměníme cenu za dodanou tepelnou a elektrickou energii," dodal Leder.
Městská firma loni z 66.000 popelnic, kontejnerů a dalších nádob v Brně svezla 87.000 tun odpadu. Z toho 80 procent tvořil směsný komunální odpad. Z tříděného odpadu pak SAKO Brno svezlo 4000 tun plastu, 5000 tun skla, 8000 tun papíru a téměř 1000 tun bioodpadu, který sváží od loňského dubna. "Svážíme skoro čtyřikrát více plastu než před deseti lety a dvojnásobné množství papíru. Tříděný odpad proto vozíme ve vyšší frekvenci a navýšili jsme počet míst, která vyvážíme denně. Taktéž denně optimalizujeme svozové trasy, abychom minimalizovali provozní náklady. Ve svozu elektroodpadu nyní pokrýváme nejen Brno, ale celý Jihomoravský kraj," dodal předseda představenstva.
SAKO Brno je akciová společnost, jejímž stoprocentním vlastníkem je město Brno. Zaměstnává 471 lidí, rozdělených do divizí Svoz, Správa a ZEVO.