Tisíc transplantací jater. To je milník, který v uplynulých dnech překročilo Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno (CKTCH) a podtrhuje jeho výjimečné postavení v oblasti transplantační medicíny. 7. ledna tam operatéři úspěšně provedli ženě z jihu Moravy tisící transplantaci jater. Tento úspěch odráží dlouhodobou a komplexní péči a vysokou odbornost multioborového týmu, který se podílí na záchraně života pacientů s neřešitelnými onemocněními jater, uvedla v tiskové zprávě mluvčí centra Silvie Fialová.

Historie a vývoj transplantačního programu

První transplantaci jater v tehdejším Československu se odehrála 2. února 1983 v Brně, kdy tým pod vedením profesora Vladimíra Kořístka na II. Chirurgické klinice úspěšně transplantoval játra šestatřicetiletému pacientovi Josefu Mynářovi z Tišnova. Tato průkopnická operace zařadila Československo mezi první země v Evropě, které zvládly tento náročný zákrok.

CKTCH je dnes druhým největším transplantačním centrem v tuzemsku

Od té doby prošel transplantační program v CKTCH významným vývojem. Ledviny se v Brně transplantují již od roku 1972. O dvacet let později se kompetence centra rozšířily o transplantace srdce. CKTCH je dnes druhým největším transplantačním centrem v České republice. Za dobu jeho existence bylo v Brně transplantováno více než 3500 orgánů (1000 jater, 775 srdcí a 1763 ledvin).

Technologický pokrok a zlepšení úspěšnosti

V posledních letech se počty transplantací jater pohybují kolem 50 operací ročně. Díky kvalitní péči a novým lékům došlo ke zlepšení dlouhodobých výsledků. Jeden rok po transplantaci přežívá až 90 % pacientů a 10. výročí transplantace se dožije ve velmi dobrém stavu téměř 70 % nemocných. „Naši lékaři aktuálně pečují celkem o více než 600 pacientů po transplantaci jater. Jedním z klíčových faktorů je použití vysoce účinných antivirotik u pacientů s hepatitidou C, což umožňuje úplné vyléčení a zabraňuje recidivě hepatitidy C v transplantovaných játrech,“ uvedl primář Petr Fila, náměstek pro léčebně preventivní péči CKTCH.

Příběh tisící pacientky a operatéra

Tisící transplantaci jater podstoupila jednatřicetiletá žena z Jižní Moravy. Pacientka trpěla adenomatózou jater, což je vzácné nezhoubné onemocnění charakterizované výskytem množství jaterních adenomů, které mohou způsobit bolest, krvácení a další komplikace. Transplantace pacientce poskytla novou šanci na plnohodnotný život. Operaci provedl zkušený tým pod vedením primáře Fily, který zdůraznil, že transplantace jater často představuje poslední možnost léčby pro pacienty s vážným onemocněním jater.

Indikace k transplantaci jater a čekací doby

Transplantace jater jsou indikovány u pacientů s nezvratným selháním jater způsobeným různými faktory. Při akutním selhání v důsledku úrazu nebo toxického poškození je transplantaci nutné provést v řádu hodin nebo několika málo dnů. Při chronickém onemocnění způsobeném nejčastěji cirhózou nebo některými typy nádorových onemocnění je pacient zařazen na čekací listinu. „Čekací doba na vhodného dárce průměrně trvá 4-5 měsíců v závislosti na krevní skupině, tělesných proporcích i dalších faktorech,“ vysvětlil primář Fila.

Jaké mají plány do budoucna

CKTCH dlouhodobě usiluje o zlepšení péče o pacienty a plánuje rozšíření kapacit pro transplantační programy. V rámci projektu Vybudování centra kardiovaskulární a transplantační medicíny CKTCH Brno, který je financován Evropskou unií z Nástroje pro oživení a odolnost prostřednictvím Národního plánu obnovy ČR, se počítá s navýšením kapacity pro transplantační program. Bude tak možné nejen poskytnout život zachraňující léčbu většímu počtu pacientů v terminálním selhání jater, srdce a ledvin, ale i výrazně zlepšit komfort pro pacienty i ošetřující personál.