Při vážné nehodě v Křenové ulici minulé pondělí znenadání vybočil trolejbus jedoucí v kolejovém pásu do protisměru a čelně se střetl s protijedoucí tramvají, která jela bez cestujících. Podle policie se jako nejpravděpodobnější příčina jeví technická závada na trolejbusu. Po Brně podle mluvčí jezdí 63 vozů stejného typu, který v Křenové ulici boural. Jde o Škodu 21Tr, kterou mezi lety 1995 a 2004 vyráběla firma Škoda Ostrov. Brněnský podnik část z nich nakoupil jako nové přímo od výrobce, část z nich později získal jako ojeté z jiných měst, například z Jihlavy, Českých Budějovic nebo z Hradce Králové.
Stroj, který minulý týden boural, dopravní podnik zakoupil od výrobce, do provozu byl uvedený 25. června 2001. "Trolejbusy typu 21Tr mají průměrný nájezd 904.906 kilometrů. Vůz 3029 najel 1,006.683 kilometrů," uvedla mluvčí.
Tento typ trolejbusu je nyní kvůli nehodě v Brně pod drobnohledem, jejich plošné kontroly chystá Drážní úřad, zaměřit se chce na způsob opravy a údržbu těchto vozidel. Ve zvýšené míře ho kontroluje i brněnský dopravní podnik. "Stále platí, že od nehody provádíme kontroly u tohoto typu trolejbusů se zvýšenou pozorností na podvozkovou část vozu," řekla mluvčí Tomaštíková.
Už dříve uvedla, že všechny vozy dopravního podniku mají různé stupně pravidelných prohlídek. Od denních kontrol, tedy každý den po příjezdu do vozovny, přes kontrolní prohlídky, u typu havarovaného trolejbusu po 5000 kilometrech, a střední prohlídky po 60.000 kilometrech až po generální prohlídky po 420.000 kilometrech u dotyčného typu.
U trolejbusu, který havaroval v Křenové ulici, dopravní podnik podle mluvčí dělal denní prohlídku den před nehodou. Poslední kontrolní prohlídka je ze 17. března, poslední střední prohlídka 19. prosince 2018 a generální prohlídka z 1. března 2017.
V republice jezdí 90 trolejbusů typu, jaký havaroval v Brně. Trolejbusy Škoda 21Tr, tedy typ vozu, který minulý týden havaroval v Brně, jezdí ve čtyřech městech v zemi. Drážní úřad jich v provozu eviduje 90, z toho přes dvě třetiny připadají na Brno. Používají je také v Pardubicích, Ostravě a Ústí nad Labem. V Opavě vlastnili jeden a loni ho vyřadili.