Nový moderní domov mládeže čeká na dojíždějící žáky Odborného učiliště ve Cvrčovicích na Brněnsku. Jeho stavba trvala Stavební firmě Matyáš necelý rok a vyšla na více než 17 milionů korun. Zázemí v něm najde 24 učňů. Slavnostní otevření internátu se uskutečnilo symbolicky při zahájení školního roku, sdělila zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí hejtmanství Alena Knotková.
Nabízejí různé učební obory
Krajské cvrčovické učiliště zřizované nabízí několik tříletých a dvouletých oborů ukončených závěrečnou zkouškou nebo výučním listem. Jde například o cukráře, kuchaře, zahradníky či aranžéry. Učiliště se nachází v téměř stoleté Petersově vile a řadí se k několika málo školám rodinného typu.
V původní ubytovně byly nevyhovující podmínky
V jednopodlažní novostavbě domova mládeže v areálu školy najdou dojíždějící učni šest ubytovacích jednotek. Každá z nich zahrnuje dva dvoulůžkové pokoje a sociální zařízení. V objektu nechybí společenská místnost, kuchyňka, zázemí pro vychovatele, technická místnost a prádelna se skladem prádla. „Děti předtím bydlely přímo ve školní budově, kde jich na pokoji bylo až osm. Podmínky tam byly nevyhovující. Teď je to sto a jedna. Moderní zázemí výrazně zkvalitnilo podmínky pro ubytování, kde žáci tráví svůj čas po škole,“ uvedl krajský radní pro investice Vladimír Šmerda (ODS).
V novém internátu čeká učně větší pohodlí
Podle ředitelky učiliště Milady Kussak Höklové budou mít studenti mnohem větší pohodlí. „Ubytování po dvojicích s sebou nese nejen vlastní pohodlné široké nepatrové lůžko, ale i vlastní pracovní stůl s otočnou židlí s ergonomickým nastavením výšky opěradla. Žáci zkrátka získali kvalitní osobní prostor pro relaxaci. Nechybí ani připojení k internetu nebo moderní čipové přístupy,“ upřesnila ředitelka. Věří, že díky lepším podmínkám celkově dojde ke zlepšení přípravy na vyučování a studijních výsledků žáků.
Dešťovku využijí k zalévání školní zahrady
Při stavbě se myslelo i na energetickou náročnost objektu. Na střeše nechal kraj nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu. Pro zajištění hospodaření s dešťovou vodou budou vody ze střechy budovy svedeny do akumulační nádrže. „Zadrženou dešťovku bude škola používat k zalévání pěstovaných plodin na školní zahradě. Bude to i skvělá příležitost, jak učit studenty hospodařit s vodou,“ dodal Vladimír Šmerda.