Zajímavý lup získal zatím neznámý pachatel, který se vydal do skladu firmy zabývající se obchodováním s použitými počítači v Lomnici u Tišnova na Brněnsku.
„Odnesl si skoro devět desítek starých notebooků. Každý z nich v hodnotě asi 1500 korun. K tomu sebral i osm balíčků s polovodičovými mikrořadiči. Právě odcizené součástky jeho lup učinily velmi zajímavým. Asi sedm tisíc nových prvků si majitel cení na více 600 tisíc korun,“ uvedl mluvčí policie Bohumil Malášek s tím, že celková škoda se pohybuje kolem tři čtvrtě milionu korun.
Zatímco po zloději z Lomnice stráži zákona pátrají, začátkem týdne se jim podařilo zatknout dva kriminálníky, kteří se vloupali do dílny na Břeclavsku. V noci přelezli vysoký plot, pak rozlomili zámek a dostali se do dílny, kde si začali shromažďovat nářadí, které si chtěli odnést do připraveného auta.
„Na stolek si nachystali vrtačky, nářadí, svářečky, brusky a kotouče za téměř šedesát tisíc korun. Než si stihli lup odnést, překvapila je hlídka, která je zadržela. Osmačtyřicetiletý muž i jeho o šest let starší komplic už mají s krádežemi vloupáním své zkušenosti, protože za ně byli v minulosti odsouzeni,“ vypočítala jihomoravská policejní mluvčí Petra Ledabylová s tím, že dvojici recidivistů teď hrozí další tři roky vězení.
Podle ní policisté v kraji řeší od začátku prázdnin už 226 případů vloupání do domů či bytů, což je o asi o desetinu víc než loni. Oproti stejnému období loňského roku je to přibližně desetiprocentní nárůst.
„Zkušenosti ukazují, že zloději se nejčastěji dostávají do obydlí přes vstupní a balkonové dveře nebo okna. A postupují velmi rychle – překonání běžných neuzamčených dveří jim trvá přibližně pět sekund! Dobré je tedy nepodceňovat zabezpečení domácnosti, které pachatelům může významně ztížit cestu k cennostem v bytě,“ sdělila mluvčí.
A nabádá majitele bytů a domů, aby nezapomínali pečlivě zamknout a při odchodu zavřít okna i dveře na balkon.
Upozornila také, že někteří lidé ulehčují zlodějům práci třeba tím, že na sociální sítě dávají informace o tom, že jsou na dovolené v zahraničí, a jejich byt či dům je tedy opuštěný.
„Neupozorňujte na svůj odjezd z domova, fotky z dovolené raději zveřejňujte až po svém návratu. Pokud odjíždíte na dovolenou, požádejte sousedy o vybírání poštovní schránky a kontrolu domácnosti,“ radí Petra Ledabylová.