Univerzita obrany připravuje nové studijní programy, které budou reagovat na nejnovější trendy v boji či použití obranných technologií. Zaměří se v nich například na umělou inteligenci, robotické systémy či hypersonické a laserové zbraňové systémy. ČTK to u příležitosti oslav výročí založení univerzity řekl její rektor Jan Farlík. Univerzita oslaví 1. září 20 let vzniku.

Zavádí studijní program Vojenský letový provoz

Od nadcházejícího akademického roku univerzita zavádí bakalářský studijní program Vojenský letový provoz, kdy ze studentů po třech letech budou buď vojenští piloti nebo řídící letového provozu. „Reagujeme tak na požadavky Armády ČR mít k dispozici personál, jenž bude rychle schopen pracovat na nejnovějších technologiích a zbraňových systémech, které v současné době armáda pořizuje nebo velmi brzy pořizovat bude,“ uvedl Farlík.

Připravují i další nové obory studia

Další studijní programy univerzita připravuje. Reagovat budou na nejnovější trendy a technologie, jakými jsou umělá inteligence, technologie použitelné ve vesmíru, kvantové technologie, autonomní a robotické systémy či hypersonické a laserové zbraňové systémy. „Jako další příklad uvedu aditivní technologie. Jedná se o využití 3D tisku k rychlému nahrazení poškozených či zničených dílů vojenské techniky na bojišti nebo například rychlé ‚tisknutí‘ ochranných staveb pro fyzickou ochranu živé síly,“ řekl rektor.

Za uplynulých 20 let univerzita ušla velký kus cesty

„Díky sloučení tří vojenských vysokých škol, velitelské, technické a lékařské, jsme chvíli tápali v nalezení své podstaty. Kromě úkolu zabezpečit vysokoškolské vzdělání vojenským studentům jsme nastavovali kurz pro vědecko-výzkumnou činnost tak, abychom pomohli Armádě ČR na cestě k modernizaci. Například rozsáhlou expertní a poradenskou činností nebo špičkovým vojenským výzkumem, který mnohdy musel zůstat skrytý, a Univerzita obrany tak navenek mohla působit dojmem, že nezveřejňuje tolik vědeckých výsledků jako civilní vysoké školy,“ uvedl rektor.

Zapojili se do obranného výzkumu

Časem však odborníci univerzity podle Farlíka získali potřebnou sebejistotu a nyní jsou plnohodnotně zapojeni do obranného výzkumu. „Jsme poptáváni a zapojujeme se do mezinárodních projektů týkajících se obrany, s domácími i zahraničními výzkumnými a vzdělávacími institucemi spolupracujeme na různých výzkumných úkolech a pro Armádu ČR zabezpečujeme nejen vzdělávací aktivity akreditovaného studia, ale i řadu odborných a kariérových kurzů. Vždy je ale co zlepšovat a naše cesta pokračuje,“ řekl Farlík.

Nynější univerzita vznikla splynutím tří institucí

Univerzita obrany primárně připravuje budoucí vysokoškolské profesionály pro Armádu ČR. Vznikla v roce 2004 splynutím tří institucí, Vysoké vojenské školy pozemního vojska ve Vyškově, Vojenské akademie v Brně a Vojenské lékařské akademie Jana Evangelisty Purkyně v Hradci Králové. Šlo o výsledek reformy vojenského vysokého školství po restrukturalizaci ozbrojených sil. Má kolem 1600 studentů.