Úřad práce ČR plánuje v Jihomoravském kraji uzavřít tři z 28 současných poboček, v Letovicích na Blanensku a Miroslavi a Vranově nad Dyjí na Znojemsku. Klienti budou za úředníky dojíždět delší dobu a budou mít vyšší náklady, uvedli starostové těchto měst. Racionalizaci Úřad práce ČR oznámil v pondělí, v celé zemi postupně zruší 83 z 369 poboček. Týkat se to má hlavně malých pracovišť.
Autem pojedou hodinu, autobusem hodinu a půl
„Je mi líto lidí například z Vratěnína nebo Uherčic, kteří budou muset pro stravenky dojíždět do Znojma. Autem pojedou hodinu, autobusem hodinu a půl. Vzhledem k tomu, že Znojemsko je ekonomicky postižený region, se mi to nelíbí,“ uvedl starosta městyse Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra (Vranováci Vranovu).
Klientům pracovních úřadů se zvýší náklady
Starosta Letovic Petr Novotný (TOP 09) konstatoval, že klienti úřadu práce budou mít s dojížděním vyšší náklady. „Lidé, kteří nemají prostředky, vynaloží na cestu na úřad více peněz. Nicméně všichni obyvatelé menších obcí museli dojíždět už nyní. Nezaměstnanost v Letovicích nevybočuje z průměru, obecně bych řekl, že větší dopad na obyvatele mělo zrušení pokladny v bance,“ podotkl Novotný.
V Miroslavi zrušení pobočky život příliš neovlivní, řekl starosta
Na pobočce v Miroslavi na Znojemsku mají úřední hodiny pouze v úterý dopoledne, vyřídit si tam lidé mohou pouze nepojistné sociální dávky, za vyřízením ostatních agend musí dojíždět už nyní. „Život ve městě to příliš neovlivní,“ poznamenal starosta Martin Plechatý (Zelená Miroslav).
Úředníci ze zrušených poboček se přesunou jinam
V 83 pobočkách úřadu práce, které čeká zrušení, pracuje asi 400 zaměstnanců. Propouštění se ale nechystá, pracovníci by se měli přesunout do větších poboček. Chystanou optimalizaci sítě pracovních úřadů oznámil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) loni v létě. Sdělil tehdy, že je plánované rušení pracovišť možné díky digitalizaci a už se kvůli němu zastavil nábor nových pracovníků. Přeměna se měla uskutečnit do dvou let.