Rostliny z pouští a polopouští mohou počínaje dneškem zhlédnout návštěvníci brněnské botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Pořadatelé této tradiční zářijové výstavy letos akci zaměřili na druhy z východní Afriky, k vidění jsou však rostliny z celého světa. Výstava potrvá do 15. září.
Sukulenty, z nichž nejznámější jsou pravděpodobně kaktusy, lze najít v pouštích a polopouštích Afriky, Ameriky, ale také v Indii a Austrálii. K vidění či ke koupi je jich na výstavě několik set. „Sukulentní jsou všechny rostliny, které si tvoří zásobu vody, nejčastěji ve stonku či v listech. I u nás máme některé sukulentní druhy, například netřesky,“ poukázala za organizátory Hana Ondrušková.
Sukulenty či kaktusy jsou vhodné například do bytů stále zaměstnaných lidí, kteří nemohou květinám věnovat mnoho času
Jsou totiž nenáročné na zálivku. K životu jim stačí umístění na světlých místech, nezaberou ani příliš místa. „Pěstitelé sukulenty milují hlavně proto, že ty rostliny mají neuvěřitelnou pestrost. Co do barvy, povrchu, trnů. Některé jsou úplně chlupaté, některé holé, lesklé, ta pestrost je obrovská,“ uvedla Ondrušková.
Ve sklenících jsou k vidění i takzvané živé či kvetoucí kameny z rodu Lithops
Jde o rostliny bez stonku, jméno Lithops v češtině znamená „kameni podobný“. Jsou typické tím, že nemají stonek a jejich tělo tvoří dvojice ztlustlých listů, mezi kterými je mezera. Rostou především v Jihoafrické republice, Namibii a Botswaně. „Ony jsou ale dost choulostivé na pěstování, v podstatě se nesmí zalévat. Což dost pěstitelů nevydrží, zaleje je a ta rostlina odumře,“ uvedla Ondrušková. Doplnila, že rostlina jako taková je vlastně schovaná v půdě, na povrch vykukuje jen její vrchní plochá část. „Když je sběratelé v terénu hledají, tak je to problém, protože ony jsou s tím terénem skoro zarovnané, jsou v něm schované,“ řekla.