V moravské metropoli je o letní tábory mezi dětmi a jejich rodiči velký zájem. Několik příměstských táborů hlásí plné kapacity, jinde ještě poslední místa zbývají. Tábory mají nejrůznější zaměření, na své si přijdou sportovci, badatelé, kutilové, fandové filmů i děti, které chtějí umět pečovat o zvířata a přírodu. Pětidenní tábor průměrně vychází přes 3000 korun. Meziročně zdražili téměř všichni organizátoři.
Tábor v brněnské zoo zaplnili za tři minuty!
Tradičně vysoká je obliba tábora v zoo, kde děti tráví čas pozorováním zvířat, seznámí se s prací chovatelů a uvidí nová mláďata, například velbloudů. „Obsazeno bylo do tří minut i s náhradníky. Celkově nabízíme téměř 400 míst, což je nejvíce ze všech zoologických zahrad v Česku,“ řekl mluvčí Zoo Brno Michal Vaňáč. Tábor vyjde na 3900 korun, což je o 11 procent více než loni. Důvodem je podle Vaňáče růst cen energií, obědů a dalších vstupů.
Zájem je i o plavecké tábory
Oblíbené jsou také tábory spojené s koupáním. Místa se plní v plaveckých školách i na koupališti Riviéra, kde tábor pořádá městská společnost Starez-Sport. „Přihlášky jsme spustili začátkem února a nyní máme posledních 60 míst z celkových 240. Ve srovnání s loňskými ročníky se nám poptávka o tábory neustále zvyšuje. Nestává se nám, že bychom v dubnu měli 74 procent přihlášek. Bohužel jsme letošní rok museli zdražit cenu na jednoho účastníka, která je nyní 3400 korun proti loňským 3000. Důvodem je zejména zdražení stravování a vstupů do jednotlivých středisek v rámci programu,“ uvedl vedoucí tábora Martin Müller.
Lužánky hlásí obsazenost až 90 procent
Středisko volného času Lužánky nabízí na letní prázdniny pobytové tábory pro více než 1500 dětí a příměstské pro více než 4000 dětí. Naplněné jsou nyní z 80, respektive 90 procent, což je podobné jako loni. Účastnit se mohou děti od čtyř let i studenti vysokých škol.
Oblíbené jsou tematické tábory na motivy aktuálních her nebo filmů
„Děti baví Avatar, Harry Potter, Mimoni nebo Tlapková patrola, což je rekordman v počtu a rychlosti přihlášených, s velkým převisem. Velice žádané jsou tábory Cirkusu LeGrando, kde se děti učí akrobatické kousky, a mezi ty nejoblíbenější jistě patří i sourozenecký tábor a ty, které pořádají v lanovém centru. Tyto tábory jsou vždy plně obsazené, a to mnohdy i pár hodin od začátku přihlašování,“ sdělila mluvčí střediska Kristýna Kolibová.
Ceny vzrostly o desetinu
Ceny meziročně vzrostly u oblíbenějších táborů, a to zhruba o deset procent. Příměstské tábory stojí od 1000 do 3500 korun za týden. U pobytových táborů se cena pohybuje od 2500 až po 6000 korun za týdenní i dvoutýdenní tábory. Letošní novinkou lužáneckého střediska je příměstský tábor pro hudebníky a hudebnice, fanoušky lega, vědátory, hráče šachů nebo tábor na bruslích. Nejsou to ale jediné novinky, mezi kterými je v Brně na výběr. Školské zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka nově nabízí třeba tvořivý tábor s využitím recyklovaných materiálů. Zábavní vědecký park Vida! centrum zase chystá tábor pro mladé dospělé, kteří se budou zabývat tématy, jako jsou sociální média, vlastní identita nebo dopady zneužívání sexuality v médiích.
Příměstský tábor chystají i na Špilberku
Nová nejsou jen zaměření, ale také organizátoři. Letos poprvé organizuje příměstské tábory přes celé léto Muzeum města Brna. Konat se budou na Špilberku. „Pro rodiče s dětmi jde o zajímavou lokalitu v centru města přívětivou svojí polohou a zároveň atraktivností. Využijeme veškeré prostory hradu, kam by se možná jinak děti nedostaly – bastiony, bývala konírna, výstavy, expozice,“ doplnila za instituci Barbora Kachlířová.