Brněnští strážníci v uplynulých deseti dnech v historickém jádru města mapovali, jak si řidiči osvojili nový ceník a časy, podle kterých se ve vybraných ulicích platí za parkování. Poprvé v letošním roce se zaměřili i na noční hodiny a výsledky kontrol prokázaly, že pravidla nerespektují desítky řidičů.

„Po dohodě s městem i Brněnskými komunikacemi ponechávali strážníci v první polovině ledna prostor motoristům na to, aby si zvykli zejména na změnu pravidel v nočních hodinách,“ informoval Jakub Ghanem, mluvčí brněnských strážníků.

Mluvčí dále doplnil, že hlídky městské policie mezi 20. a 30. lednem odhalily 360 dopravních přestupků souvisejících s úhradou parkovného. Ve výrazné většině případů řidiči za stání nezaplatili, podstatně menší část z nich překročila uhrazenou dobu odstavení automobilu. Více než stovka přestupků se vztahuje k nočním hodinám.

 „Nový ceník parkovného v centru má přispět právě k tomu, aby pro návštěvníky Brna bylo výhodnější odstavit auto v parkovacím domě než na ulici. Proto v parkovacích domech zůstaly ceny v dosavadní výši. Zároveň nechceme, aby historické jádro města zejména v nočních hodinách sloužilo jako neplacené parkoviště. Parkování na ulicích by se takto mělo více zpřístupnit pro rezidenty," doplnil náměstek primátora pro oblast dopravy Matěj Hollan.

Radní už v minulém týdnu schválili rozpočtové opatření na nákup nových parkovacích automatů, které budou umožňovat úhradu za parkování platební kartou, ty totiž ve městě chybí a dá se platit jen v hotovosti. Pořízení nových automatů má být hrazeno z rezerv městského rozpočtu a z evropských dotací. První nové parkovací automaty mají řidiči mít možnost využít v dubnu až květnu.

 Od února pokuty i botičky

„Chtěli jsme široké veřejnosti umožnit, aby se s novou úpravou parkování stihla seznámit. Měsíc by měl být dostačující. Od února proto hodláme stanovené lokality kontrolovat častěji, cíleně se zaměříme i na noční časy a v polovině měsíce začneme hojněji využívat i botiček,“ nastínil Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Strážníci prozatím nepočítají s posílením hlídek v noční době. „Upravíme plán kontrol jedné z nočních hlídek dopravní jednotky a jedné hlídky revíru Střed. Prioritou samozřejmě zůstává bezpečí v ulicích, zejména v okolí hlavního nádraží, takže činnosti pořádkových hlídek se změny nijak výrazně nedotknou,“ zdůraznil Luboš Oprchal.

Pokud by se ovšem během prvních týdnů ukázalo, že řidiči ani nadále nevzali nový režim parkování dostatečně na vědomí, je městská policie připravená ve spolupráci s pracovníky Brněnských komunikací přidat do ulic jednu hlídku navíc. Věnovala by se prioritně parkovacím automatům, stejně jako je tomu již nyní přes den.  Při prvních nočních kontrolách se uložené pokuty pohybovaly zpravidla v rozsahu od 100 do 500 korun, tedy do výše jedné čtvrtiny možné částky. Řidiči se proti pravidlům provinili nejčastěji v první hodině po půlnoci, konkrétně v 31 případech. Druhý nejvyšší počet porušení dopravních předpisů zaznamenali strážníci po 23. hodině, šlo o 18 případů.