Vánoční stromky už mohou lidé v Brně pořídit ve specializovaných prodejnách, před obchodními středisky i v lesních správách. Objednat je lze také on-line. Ceny se pohybují od několika set korun po nižší tisíce korun, meziročně podražily obchodní řetězce, plyne z informací na jejich webových stránkách. Koupit si lze také tradiční jedličky v květináčích. Letos poprvé se do projektu neziskové organizace Nadace Veronica zapojil i Školní lesní podnik Křtiny (ŠLP).
Lesy města Brna zahájily prodej ve čtvrtek. Na pobočkách lesní správy v Brně, Kuřimi, Deblíně a Lipůvce, stejně jako na několika hájenkách v okolí, si mohou lidé pořídit kavkazskou či bělokorou jedli, borovici lesní nebo různé druhy smrků.
„Připravili jsme přibližně 1000 stromků, což je podobný počet jako loni. Některé jsou již nařezané, další budeme postupně dořezávat. Zákazníci mají možnost vybrat si stromek přímo z našich plantáží. Ceny jsou stejné jako v minulém roce, pohybují se v rozmezí od 340 do 1190 korun,“ řekla mluvčí Monika Neshybová.
Ani podnikatel Jiří Kyjovský ceny výrazně neměnil. „Smrky a borovice letos máme za 550 a 590 korun za kus, přičemž je jedno, zda si koupíte velký nebo malý stromek. U jedlí se cena odvíjí od velikosti, největší je za 1090 korun,“ uvedl. Kromě prodeje v Brně a okolí poskytuje i možnost on-line objednávky a doručení stromků domů.
V Mountfieldu vyjde nejlevnější dánská jedle na 469 korun, loni ceny začínaly 399 korunách. Nejdražší strom stojí 1599 korun, o 100 korun víc než loni. V Bauhausu se cena nejmenší jedle zvýšila z 298 na 389 korun. Největší, čtyřmetrový stromek stojí 4450 korun, loni to bylo 3990.
V polovině prosince začne vánoční stromky prodávat i ŠLP, jenž nabídne 1500 borovic, smrků a jedlí
„V posledních dvou letech připravujeme trochu menší množství stromků než obvykle. Způsobila to snížená potřeba prořezávek v lese a také to, že stromky z našich vánočních plantáží zatím nedosáhly tržní velikosti,“ řekl za podnik Čestmír Šnoblt. Letos poprvé spolupracují s Nadací Veronica na tradičním prodeji vánočních jedliček v květináčích a jejich následné výsadbě do přírody. „Napěstovali jsme sazenice a poskytli jsme je nadaci. Na jaře pak uspořádáme hromadné sázení těchto stromků na lesní pozemky. Už jsme pro ně připravili vhodné místo,“ dodal Šnoblt.
Jedličky jsou vysoké přibližně 40 centimetrů a stojí 165 korun, o pět korun více než loni. „Očekáváme, že se jich letos prodá až 900. Stovku z toho máme vyhrazenou zdarma pro samoživitelky, znevýhodněné rodiny a chudé seniory, tedy pro lidi, kteří by si jinak jedličku nemohli dovolit,“ uvedla ředitelka organizace Helena Továrková. Vánoční jedličky v květináči nabízejí brněnské ekologické organizace od roku 1998. Smyslem projektu je vracet do brněnských lesů původní druh jedli bělokorou a poskytnout lidem radost z péče o stromek a z jeho výsadby.