Návštěvníci Pražákova paláce se zároveň mohou zamyslet nad tím, jak se od Boudníkových dob vyvinulo prostředí továren a jak se mění lidská práce, například pod tlakem robotizace.
Boudník žil v letech 1924 až 1968. Vytvářel abstraktní grafiku oceňovanou i v zahraničí. V Československu ale dlouho zůstával na okraji zájmu. Jeho tvorbu ovlivňovalo prostředí továrny ČKD, kde pracoval jako nástrojář. Využíval odpadní materiály z výroby i tovární stroje, lisy nebo elektromagnety.
První brněnskou výstavu připravil Boudníkovi v roce 1967 kurátor Jiří Valoch. Boudníkova tvorba ve městě padla na úrodnou půdu a našla své obdivovatele i následovníky.
"Boudníkovo vystoupení silně ovlivnilo brněnskou neoavantgardní uměleckou scénu, zejména tvorbu Brněnské bohémy, Jiřího Hynka Kocmana nebo Dalibora Chatrného, jejichž práce z přelomu 60. a 70. let budou důležitou součástí výstavy," uvedl šéfkurátor galerie Ondřej Chrobák.
Výstava v Moravské galerii má zároveň ukázat, že Boudníkovo dílo je stále živé a že na jeho myšlenky a témata lze volně navazovat i v současnosti. Kurátoři vybrali například videozáznam vzniku obřího grafického otisku vytvářeného rypadlem od Jiřího Černického nebo video Pavla Mrkuse, které zachycuje naprogramované pohyby strojů a robotizaci práce.
Moravská galerie vystavila také Boudníkovy vlastní práce, konkrétně aktivní a strukturální grafiky. Zároveň expozice ilustruje i způsob, jakým umělec tvořil. "Jsou zde vystaveny raritní matrice, které se zachovaly," řekl druhý z kurátorů Petr Ingerle.
Ve výstavní síni lidé uslyší hlas herce Boleslava Polívky, který Boudníka hrál ve filmu Něžný barbar. Nyní namluvil umělcův manifest. Expozice potrvá do 11. srpna.