Technologii vyvinutou v Brně vypustí letos na palubě mise Evropské kosmické agentury (ESA) Proba-3. Mise bude studovat sluneční korónu – dokumentovat a analyzovat okraj Slunce z mnohem bližší vzdálenosti než kdykoli předtím. Jako součást satelitu v rámci mise poletí do vesmíru tříosý MEMS gyroskop od firmy Honeywell. Pokrok ve vesmírných technologiích podporuje soulad společnosti se silným megatrendem budoucnosti letectví, řekl dnes novinářům Tomáš Neužil, který tým v Honeywell Technology Solutions vedl. Práci na vývoji zahájili odborníci před deseti lety.
Satelity musí letět v přesné formaci
Aby mise přinesla výsledky, poprvé v historii musí dva satelity letět v přesné formaci. První satelit bude vrhat stín a druhý bude moci studovat sluneční korónu, nejkrajnější část sluneční atmosféry. Tříosý MEMS gyroskop umožní určit natočení satelitu i v případě, že by nebyla k dispozici standardní metoda využívající polohu vůči hvězdám.
Kovová součástka zajistí bezpečnost a funkčnost satelitu
K této situaci může dojít například v případě, že se satelit rychle roztočí a jeho kamera není schopna hvězdy přesně zachytit. Inženýři z brněnského centra Honeywell proto vyvinuli technologii, která zajistí bezpečnost a funkčnost satelitu ve složitých situacích v náročném vesmírném prostředí. „Pro nás jako inženýry je to, že naše zařízení poletí do vesmíru, velká událost. Jako pro firmu ale pro nás byl přínosem hlavně celý proces vývoje pro ESA, z něhož jsme se hodně věcí naučili,“ poznamenal Tomáš Neužil. Ve špičce výzkumu podle něj pracovalo na vývoji a výrobě gyroskopu až 40 expertů.
Specializují se na vesmírné technologie
Určování polohy a stabilizace satelitů je dlouhodobá specializace výzkumného a vývojového centra v Brně. „Vyvíjíme řadu zařízení, která umožňují optickou komunikaci mezi satelity, řízení polohy agilních satelitů, nebo efektivní radiofrekvenční komunikaci,“ upřesnil manažer. Stále rostoucí počet satelitů na oběžné dráze také zvyšuje potřebu co nejspolehlivěji sledovat jejich polohu a okamžitě reagovat na překážky. „Lehká a cenově efektivní technologie založená na MEMS může poskytovat přesná data o poloze, díky nimž se satelit může sám přemístit,“ vysvětlil Neužil. Když satelit po 3 až 5 letech doslouží, nasměruje se řízeně do atmosféry, kde shoří.
Brněnský Honeywell je největší v Evropě
Honeywell Technology Solutions je inženýrská, výzkumná a vývojová divize společnosti Honeywell. V brněnské pobočce, která je největší v Evropě, pracuje 1100 lidí. Ti se specializují na nejmodernější software a aplikace v leteckém průmyslu. Inženýři firmy dodali například technologie pro teleskop James Webb a vyvíjejí mechanismus, který umožní, aby se na sebe satelity v kosmu „dívaly“ a komunikovaly spolu.