Přesně za týden, tedy ve středu 21.8. 2024, dojde k odhalení pamětní desky a zpřístupnění památníku okupace z roku 1968 na Merhautově ulici č. 77. Tento památník nese nápis „захватчики домой – okupanti domů“, který je jednou z posledních dochovaných památek na spontánní protest obyvatel Brna proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí Muzea města Brna Barbora Kachlířová.

V noci z 20. na 21. srpna 1968 začala okupace Československa, která zcela zastavila reformní politický vývoj Pražského jara. Tento slibně vyznívající politický vývoj budil naděje na větší uvolnění poměrů, lepší ekonomické i společenské podmínky a krátkodobou svobodu projevu díky zrušení cenzury. Progresivnější směřování Československa se však nesetkalo s pochopením konzervativních frakcí KSČ ani sovětského vedení.

Brno bylo mezi prvními městy, které bylo okupováno, a jeho obyvatelé vyjádřili svůj nesouhlas formou tichého protestu

Černé prapory, protiokupační nápisy ve výlohách, na zdech, tramvajích a dalších místech jasně vysvětlovaly okupantům nesmyslnost fašistické kontrarevoluce, která byla záminkou pro vpád.

Nápis na Merhautově ulici přečkal dlouhých 56 let jako memento vypjatých událostí konce srpna roku 1968

Po podepsání Moskevského protokolu, který znamenal konec Pražského jara a nástup normalizace, byly všechny nápisy a připomínky okupace pečlivě ničeny. Je proto s podivem, že se tento poměrně velký a nápadný nápis dochoval až do dnešních dnů.

„Vzhledem k tomu, že jsem se narodil v listopadu 1968 a od té doby žiji nedaleko, tak kolem toho nápisu chodím a jezdím celý život. Když se ozval pamětník Petr Feld a požádal o možnost jeho zachování, překvapilo mě, že jde o jediný v Brně dochovaný nápis dokládající odpor Brňanů proti invazi spřátelených vojsk. Jsem velice rád, že jsme mohli jako městská část přispět k jeho zachování. Tento nápis nám všem stále připomíná, že svobodný život není samozřejmostí, protože stejně jako tehdy, než se nadějeme, mohou tudy projíždět cizí tanky,“ dodal starosta městské části Brno – sever Martin Maleček (SOL).

V minulých měsících byl nápis odborně konzervován zaměstnanci Muzea města Brna

Iniciativa k zachování tohoto pamětního místa vzešla od místních obyvatel a dalších institucí. „Tento nápis je připomínkou odvahy a solidarity brněnských obyvatel v těžkých časech. Muzeum města Brna se zavázalo zachovat tuto důležitou část naší historie jako svědectví odvahy a odporu našich předků,“ popsal ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

——————————————————————————————————————————————-

Na organizaci a realizaci celé této akce se podílelo Muzeum města Brna ve spolupráci s místními obyvateli, Moravským zemským muzeem, organizací Paměť národa a městská část Brno – Sever.