Okolo deseti holubů pravidelně obývá první městský holubník, který funguje od loňského května na střeše budovy brněnského magistrátu v Kounicově ulici. Brigádnice, které o holubník pečují, už ptákům odebraly několik vajec a nahradily je umělými. Daří se tak postupně humánním způsobem regulovat holubí populaci, což je cílem pilotního projektu. Novinářům to řekli náměstek primátorky Filip Chvátal (KDU-ČSL) a Michaela Klimšová z iniciativy Městské holubníky.
Holubník vznikl v nevyužívané expanzní nádrži, pojme několik desítek ptáků. „Pravidelně se jich tady zdržuje asi deset. Nocují tady, krmí se a zvyknou si tady zahnízdit. Postupně přibývají další. Pár, který zahnízdil v létě, měl už čtvrtou snůšku. Z první byla dvě mláďata, která tady bydlí také, a další vejce jsme vyměnili za atrapy,“ uvedla Klimšová.
Z dřívějšího monitoringu Mendelovy univerzity vyplynulo, že ve městě žije 20.000 a 28.000 holubů
Potřeba snižovat jejich populaci souvisí podle Chvátala s tím, že poškozují fasády či veřejný prostor. „V jisté míře to může být i zdravotní riziko. Množí se navíc velmi rychle,“ poznamenal.
Snižování počtu holubů touto cestou je proces na několik let. „Zatím jsme na začátku a počet odebraných vajec souvisí i s tím, že je to malý holubník. Vidíme ale, že funguje, protože jsme vyměnili několik vajíček, z kterých by byli noví holubi a ti by se dále množili,“ řekla Klimšová. Město plánuje ještě letos vybudovat další holubník na střeše vazební věznice v Brně-Bohunicích. Má na něj vyčleněno okolo 100.000 korun a nyní připravuje smlouvu s vedením věznice.
Nápad vzešel od iniciativy Městské holubníky, která spolupracuje s dalšími městy v ČR a zajišťuje i údržbu brněnského příbytku
Na starost jej mají tři brigádnice, které tam pravidelně uklízí, doplňují krmivo, mění vodu, kam přidávají dezinfekci, i sbírají vejce. Ta se následně likvidují v kafilérii. Kontrolují také zdravotní stav ptáků. „Z preventivních důvodů jsme v lednu nechali provést rozbor trusu. Výsledky jsou dobré. Nález určil bakterii, která je ale neškodná pro člověka a u holubů je to běžný parazit, kterého přeléčíme,“ dodala Klimšová.