Kostel je proto od 17. června pro veřejnost uzavřený. Příčinou trhlin na zdech je havárie kanalizační přípojky a následné zvodnění základů kostela, řekl dnes novinářům technik stavebních investic brněnského děkanství Libor Kubíček.
"Kostel byl zvláštní tím, že zde probíhala nepřetržitá modlitba díky vystavené Nejsvětější svátosti, takže se sem lidé chodili modlit. Kostel nachází v blízkosti nádraží, proto byl velmi vyhledávaným místem pro věřící z Brna a okolí. Byla tady i stálá zpovědní služba," uvedl farní vikář kostela svaté Maří Magdaleny Pavel Kafka. Nyní se Nejsvětější svátost i zpovědní služba přesunuly do kostela Nalezení Svatého kříže na Kapucínském náměstí.
Na začátku června se v kostele objevily vlasové trhliny v klenbě nad oltářem. "Opravdu to byly tehdy jen jemné trhliny, mysleli jsme, že nám tam snad zatekla voda z rýny (střešní žlab) a nevěnovali jsme tomu velkou pozornost. Za pár dní se trhliny začaly zvětšovat a byly mnohem viditelnější. Rozestupovaly se, byly viditelné i zvenku, proto jsme začali hledat příčinu. Pořád jsme si mysleli, že příčinou je spodní voda nebo déšť, ale posléze jsme zjistili, že byla poškozená kanalizační přípojka," uvedl Kubíček.
Do základů kostela se tedy dostala spodní voda a to způsobilo pokles podloží a věže kostela, která začala vyvracet stěny kostela. "Kostel je postaven na základech původních starých domů. I z těchto důvodů je možné, že jsou tady statické problémy," uvedl odborník na brněnské podzemí Aleš Svoboda.
Ještě není jasné, kdy začne samotná rekonstrukce kostela. Technici musí udělat další statické průzkumy, vytvořit projekt rekonstrukce a všechno konzultovat s památkáři. Podle odhadu Libora Kubíčka by mohla rekonstrukce začít nejdříve za rok. Kromě zajištění nosných konstrukcí kostela, věže a fary počítají technici i s opravou střechy a obnovou fasády.