V drtivé většině šlo o případy, kdy se děti s nařízenou ústavní výchovou nevrátily z povolené vycházky, nebo z těchto zařízení utekly. Aktuálně pátráme po deseti dětech, většinou jde o spory mezi rodiči, či útěky do zahraničí.
Specifickou skupinu pohřešovaných osob tvoří „dítě v ohrožení“. Jedná se o osobu, která se vzhledem ke svému věku může stát obětí nešťastné náhody, postrádá přístup k životu potřebným lékům, je prokazatelně fyzicky či psychicky handicapovaná nebo se stala obětí únosu. Prostřednictvím sdělovacích prostředků a sociálních sítí je ve všech těchto případech žádána o pomoc veřejnost. Zejména relace v televizi a rozhlase v mnoha případech vedou k vypátrání dítěte, případně k získání důležitých poznatků o jeho pohybu.
Co je důležité v případě pohřešování dítěte?
Z informací mluvčího Policie ČR Jihomoravského kraje Pavla Švába vyplývá, že při vyhlašování pátrání po pohřešovaných dětech je velice důležitý zejména prvotní kontakt mezi rodiči a policisty, kteří potřebují získat co nejrychleji přesné a hlavně pravdivé a ucelené informace o dítěti, o jeho chování předtím než zmizelo a všech jeho případných problémech. A to i v případě, že tyto informace nemusí být pro rodinu vždy příjemné. Policistům se poté mnohem snadněji rozhoduje, jakým směrem pátrání vést. Rodiče se někdy snaží zamlčet důležité informace například o výchovných problémech s dítětem, které může nastalou situaci řešit útěkem. Nezbytností je co nejrelevantnější fotografie pohřešované osoby.