V Brně uctili památku válečných veteránů při pietním aktu na Ústředním hřbitově. 11.listopadu dne 1918 bylo ve Francii podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem a tím byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války. Tradice oslav konce války se začala rodit už při prvním výročí dne příměří v roce 1919, kdy byl tento den připomínán v Londýně, Paíži i dalších městech dohodových států. Od roku 2001 se tento den připomínáme oficiálně i v České Republice. Alois Matýska zástupce rektora Univerzity obrany Brno na pondělním pokládání věnců řekl : “Já si myslím, že je nesmírně důležité si připomínat oběti, které jsou a určitě do budoucna i budou, protože v dnešní době, kdo je ochoten riskovat své zdraví, svůj život pro demokracii a nezávislost naší republiky, tak je pro mě hrdina.”
S podobným pohledem na důležitost připomínky hrdinství válečných veteránů se na pietním aktu svěřil i náměstek brněnské primátorky Petr Hladík : “I dnes, v těch novodobých konfliktech, naši vojáci jsou v Somálsku, v Íráku, v Afghánistánu, v dalších konfliktech, ať už ve válečných nebo v mírových misích, i zde dnes nasazují svoje zdraví, svoje životy.”
Občas slýcháme názory, že by se podobných misí naši vojáci účastnit neměli. I přes rizika s účastí spojená však je naše působení ve společných akcích důležitá. “Dělají to proto, aby právě dál bránili i nás tady, relativně daleko od islamistů, od toho, aby byl mír, spokojenost a především svoboda i v těchhle zemích,” říká Hladík.
Oslavování válečných veteránů byla za minulého režimu nežádoucí a lidé, kteří přesto hrdinství našich legionářů a válečných veteránů připomínali, to často dělali s rizikem postihu či nepříjemností. Tomáš Jambor člen Československé obce legionářské je jedním z nich. “Já už jsem to slavil s našemi zahraničními vojáky, kteří sloužili za války v Anglii, talkzvaný poppiday, proto mám ještě anglický vlčí mák, který jsem dostal od anglických kamarádů, kteří žili v anglii a už jsme to vzpomínali na anglické ambasádě ještě před revolucí. Na všechny vojáky, kteří padli za naši svobodu.”
Nejen členové Československé obce legionářské jsou rádi, že se může tento den u nás slavit veřejně. I proto možná mrzelo, že na pondělním shromáždění byla účast veřejnosti mizivá. “Jistě jsme přivítali, že se to i u nás dá se říct zažilo, i když tedy dnešní účast je slabší," konstatoval Jambor. "Asi proto, že je dnes pondělí, pracovní den. ale když to vyjde na neděli nebo sobotu, tak bývá větší účast.”
Jak bylo řečeno vlastně všemi, kteří se na pietním shromáždění zúčastnili, připomínka minulých hrdinství našich vojáků je nutná proto, aby v budoucnu nemuseli v dalších válkách nasazovat životy další lidé.