Obyvatelé Brna a okresních měst na jižní Moravě proti loňskému roku na platbách za teplo většinou ušetří, pokud protopí zhruba stejně jako před rokem. Vyplývá to z přehledu dodavatelských cen tepla. Loni dodavatelé tepla výrazně zdražovali s ohledem na dramatický nárůst cen plynu. Po stabilizaci trhu mohli zlevnit. Výjimkou je Hodonín, kde teplo zdraží, ale i tak bude mít ve srovnání s dalšími městy teplo stále nejlevnější. Voda zdražuje velmi mírně, řádově o koruny za metr krychlový. Jak z tepla, tak z vody se bude od ledna platit vyšší DPH, místo deseti to bude 12 procent. V některých městech se také zvýší poplatek za svoz odpadu.

Nejvíce teplo zlevnilo v Brně, kde však také bylo loňskou zimu nejdražší a jeden gigajoule stál 1672 korun, na konci topné sezony 1485. Letos v zimě Brňané platí 1199 korun, což je ve srovnání s okresními městy stále nejvíce. V Břeclavi, kde část obyvatel loni v zimě postihlo extrémní zdražení, lidé letos od ledna zaplatí průměrně 1136 korun. Přesná cena se liší podle místa bydliště. V Blansku se od 1. ledna mění dodavatel. Soukromou ZT Energy, se kterou vedení města nedokázalo najít společnou řeč při řešení energetické krize a stanovení cen, nahradí od 1. ledna městská firma Teplo Blansko. Od té doby bude cena činit 1098 korun, loni to bylo 1375 Kč. Na listopad a prosinec ještě soukromý dodavatel snížil cenu na 1047 korun.

Ve Vyškově se cena od Nového roku sníží z 1375 na 1064 korun a ve Znojmě na 1098 korun. Loni to bylo 1490, od dubna už 1290

Specifická situace je v Hodoníně, který využívá páru z místní tepelné elektrárny na uhlí a biomasu. Cena tepla se zde určuje zpětně, za končící rok bude stanovena až v únoru. Petr Pacal z Městské bytové správy ČTK sdělil, že předpokládaná cena je pro letošek téměř 900 korun a pro příští rok 1024 korun.

Vodné a stočné zdraží lidem ve městech nejvýše o 13 korun, a to ve Vyškově na 123,19 koruny za metr krychlový. O osm korun podraží v Břeclavi na 137,20 Kč. Nejdražší voda zůstává v Blansku, kde lidé zaplatí 146,98 koruny, meziroční růst je čtyřkorunový. V ostatních městech je nárůst do pěti korun. V Brně lidé zaplatí 105,53 koruny, v Hodoníně 104,41 a ve Znojmě 134,21 Kč.

Města také kvůli zdražování svozu a likvidace odpadu zvyšují tento poplatek

V Blansku ke zdražení sáhli loni a nyní poplatek neměnili, lidé platí 780 korun za rok. V Břeclavi je nárůst ze 600 na 900 korun, v Hodoníně je o něco mírnější, ze 600 na 840 korun. Vyškov udržuje poplatek na úrovní 696 korun a Znojmo na 600, ale podle mluvčího města Pavla Kovaříka je možné, že zastupitelé ho zvýší v příštím roce. Dlouhodobě zůstává neměnný poplatek v Brně, lidé tam platí 670 korun. Město těží z toho, že odpad neukládá na skládku, ale spaluje v městském zařízení pro energetické využívání odpadu a postupně zdražuje poplatky obcím, které do Brna odpad dovážejí.

Po letošním březnovém zdražení veřejné dopravy se nebudou zatím měnit ceny jízdenek v krajské integrované dopravě ani v brněnské MHD, která má stejné ceny jízdenek od roku 2012.