Vědci z Masarykovy univerzity v Brně se připravují na 20. expedici do Antarktidy. Na stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse se 24. ledna vydá šestnáctičlenná výprava. Po dva měsíce se její členové budou kromě výzkumu věnovat také testování nových zařízení, přístrojů a vybavení. V plánu mají i natáčení dokumentu o českém antarktickém výzkumu. Oznámil to mluvčí univerzity Radim Sajbot.
Menší skupina je už na základně
Menší, osmičlenná skupina vyrazila z České republiky 27. prosince a v prvním lednovém týdnu bezpečně dorazila na základnu CZ*ECO Nelson na Nelsonově ostrově v souostroví Jižní Shetlandy.
Natočí dokument pro Českou televizi
Hlavní skupina odlétá 24. ledna z vídeňského letiště přes Madrid do Chile, odkud se přesune lodí chilského vojenského námořnictva přes Drakeův průliv do Antarktidy a poté jinou lodí na ostrov Jamese Rosse s českou stanicí. Výpravu tvoří vědci, technici, lékař a letos i a dva dokumentaristé, filmař a polárník Petr Horký s kameramanem Janem Šimánkem. Budou natáčet dokument pro Českou televizi.
Je to šance ukázat posun programu za 20 let
„Je to ohromná příležitost ukázat široké veřejnosti, kam se náš program za 20 let své existence posunul, navíc nejatraktivnější možnou formou profesionálního filmového dokumentu natočeného nejpovolanějšími tvůrci,“ uvedl vedoucí Českého antarktického výzkumného programu Daniel Nývlt.
Budou sledovat klima a stav ledovců
Vědeckým cílem expedice je opět monitoring klimatu a sledování stavu ledovců, odledněného území, řek, jezer a ekosystémů. Pokračovat bude také studium změny dlouhodobě zmrzlé půdy na Antarktickém poloostrově i medicínský výzkum vlivu stresu na zdraví pracovníků v polárních oblastech, uvedl vedoucí expedice Peter Váczi.
Ani letošní expedice se zřejmě nevyhne některým komplikacím
„Podle zpráv Rady manažerů antarktických národních programů totiž do oblasti míří vysoce patogenní vir ptačí chřipky, což omezí některé naše naplánované aktivity a zcela zabrání možnosti provádět výzkum na zvířatech,“ uvedl manažer Českého antarktického výzkumného programu Pavel Kapler.