Tým z Mendelovy univerzity na to získal dotaci tři miliony eur (asi 76,6 milionu korun) od Evropské komise. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí univerzity Filip Vrána. Podle něj mohou výsledky projektu využít obce a kraje při strategickém plánování cestovního ruchu.
Experti se budou zabývat podporou nových přístupů v oblasti kulturního cestovního ruchu, což je podle Vrány záležitost, která se týká z velké části i Česka. "Vědci budou převážně v rámci Evropy analyzovat zájem turistů o aktivní účast na atraktivitách kulturního cestovního ruchu a další trendy," řekla Milada Šťastná z Ústavu aplikované a krajinné ekologie Agronomické fakulty MENDELU, která projekt povede.
Podle ní se vědci zaměří na periferní, deindustrializované a městské lokality, ale i sociální prvky, jako je role místních aktérů. "Předmětem našeho zájmu bude i nadměrný a nedostatečný cestovní ruch a vztah k regionální identitě," uvedla Šťastná. Český tým se v projektu zaměří na Jihomoravský kraj. Některé jeho periferie jako Vranovsko nebo Horňácko jsou podle Vrány postižené vyšší nezaměstnaností a úbytkem obyvatel, přestože jsou turisticky atraktivní. "Jedním z cílů projektu je zapojení takových mikroregionů do evropského cestovního ruchu. To by mělo ulevit velkým turistickým centrům jako třeba Praha," uvedla Šťastná.
V ČR loni podle statistik Eurostatu přenocovalo 26,8 milionu cizinců, což je asi desetina lidí směřujících do Velké Británie. Česko podle Vrány zaostává za státy jižní Evropy, Rakouskem, Německem nebo Nizozemskem. "Protože nemáme moře ani velehory, musíme se zaměřit na jiné formy cestovního ruchu, mezi nimiž může hrát významné místo právě kultura," poznamenala Šťastná. Vědci chtějí rozptýlit turisty do regionů a dostat je do odlehlých míst. "Na jižní Moravě lze spojit přírodní, architektonické, historické a folklórní dědictví s kulturou vína," dodala Šťastná.