Vysoké teploty, které tento týden dosahují k 35 stupňům Celsia, jsou kritické pro ryby, obzvlášť když vedra trvají déle. Ohrožuje je zejména nedostatek kyslíku a rybáři moc šancí, jak rybám pomoci, nemají. Menší rybníky lze provzdušňovat a také lze výrazně snížit krmení, aby se maximálně zpomalil rybí metabolismus, shodují se v odpovědích ředitelé dvou největších rybářských podniků v Jihomoravském kraji.

„A taky se chodíme modlit do kostela,“ poznamenal v nadsázce ředitel Rybníkářství Pohořelice Roman Osička s tím, že žádné další možnosti, jak ryby chránit, rybáři nemají.

Zatímco Pohořeličtí si letošní podmínky až do minulého týdne poměrně chválili, v Rybářství Hodonín už pociťují více než měsíc problém s menším množstvím vody, řekl ředitel Jiří Janoštík. Letošní srážky jsou totiž regionálně velmi nevyrovnané. Hodonínští navíc mají středisko nejen na Hodonínsku, ale také v Dolním Benešově na Opavsku a na Slovensku. „Krmné dávky už snižujeme delší dobu, stejně tak provzdušňujeme, kde to jde. Musíme teď přečkat nejhorší období, teď je jeho vrchol,“ řekl Janoštík.

Zatímco Hodonínští zatím větší ztráty nepočítají, v Pohořelicích mluví o stovkách kilogramů uhynulých ryb. Situace se liší rybník od rybníku podle toho, jak velký má přítok, zda je například pod čistírnou odpadních vod, záleží na jeho velikosti. Ještě hůře jsou na tom nyní dravé ryby, které potřebují větší množství kyslíku než býložravé.

Jednou z možností je také v krajním případě přelovení rybníku a umístění osádky do rybníku s lepšími podmínkami. „Už jsem tyto návrhy slyšel, ale teď to v těch největších vedrech ani dělat nemůžeme,“ poznamenal Janoštík.

Pro chovatele na jižní Moravě nejsou vlny veder ničím novým a podobné situace nastaly už v některých minulých letech. S postupující klimatickou změnou, která přináší růst průměrné teploty a tedy také počet dnů s teplotami nad 30 stupňů, se podmínky k chovu ryb zhoršují.