Městská společnost Veletrhy Brno, která provozuje areál výstaviště a pořádá veletrhy a výstavy, letos kvůli rostoucím cenám materiálu, lidské práce i energií zvýšila ceny za pronájem výstavní plochy i za stavbu veletržních stánků. Firma se také snaží obsazovat v první řadě modernější a energeticky úspornější pavilony, jedná o dlouhodobém pronájmu pavilonu C, který nevyhovuje požadavkům moderních veletrhů. Novinářům to řekl ředitel Veletrhů Brno Tomáš Moravec.
"U vybraných projektů jsme zvedali cenu výstavní plochy v rozmezí dvou až necelých deseti procent. U výstavby je to individuální, nejvíce narostly náklady u atypických expozic, kde se promítla nejen vyšší cena práce, ale i materiálu. Atypické expozice tak mohly vyjít až na dvojnásobek, u typizovaných expozic se zvýšení pohybovalo mezi deseti a 15 procenty. U elektrických přívodů byl průměr zvýšení okolo deseti procent," uvedl Moravec.
Dodal, že v příštím roce už Veletrhy Brno ceny zvyšovat nechtějí, přestože za energie zaplatí mnohonásobně víc. "Zatímco na konci letošního roku čekáme účet za energie ve výši 58 milionů korun, na příští rok je zatím predikce 138 milionů. I pokud by se zastropování cen vztahovalo i na nás, což zatím není jisté, půjde o nárůst v desítkách milionů. Ceny ale dál zvyšovat neplánujeme, chceme tím podpořit firmy, pro které je setkávání na veletrzích důležité," uvedl generální ředitel městské společnosti.
Rozdíly v energetické náročnosti jednotlivých pavilonů jsou velké. Veletrhy Brno se proto snaží primárně obsazovat modernější a energeticky úspornější pavilony P, V a F, naopak jednají o dlouhodobém pronájmu pavilonu C, který se pro veletrhy v posledních letech téměř nevyužívá.
"Pavilon C má několik podlaží, která jsou komplikovaně dosažitelná. Historicky vznikl jako typizovaný obchodní dům, má mnoho sloupů, technické přípojky a zázemí odpovídají době, kdy byl postaven. Z energetického hlediska je také problematický, protože jeho centrální část je otevřená a vytopit takový pavilon není úplně jednoduché. Jeho parametry nevyhovují standardům veletržního průmyslu 21. století. V poslední době je ale dlouhodobě využíván pro výstavy jako Bodies, Titanic nebo aktuální Tutanchamon. Jednáme proto o jeho dlouhodobém pronájmu ve formě nějakého zábavního vzdělávacího projektu," uvedl Moravec.
Podobné využití už v současnosti má někdejší pavilon D, který odkoupil JIhomoravský kraj a nyní v něm sídlí zábavní vědecký park Vida!.
Na brněnském výstavišti příští týden začnou největší veletrhy letošního roku. Kromě Mezinárodního strojírenského veletrhu ještě čtyřlístek veletrhů i specializované IMT, PLASTEX, FOND-EX, WELDING a PROFINTECH. Obsadí osm pavilonů a potrvají od úterý do pátku, budou tak o den kratší než v minulosti.