Součástí vrcholících příprav věřících na velikonoční svátky jsou i tradiční pašijové hry, které zpravidla přibližují poslední hodiny života Ježíše Krista před ukřižováním. Z biblických pasáží tak čerpají inspiraci pro dramatická zpracování nebo hudební skladby skupiny napříč brněnskou diecézí. Největší pašijové hry v brněnské diecézi se konají již tradičně ve Žďáru nad Sázavou a v Letovicích na Blanensku, sdělila zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí brněnského biskupství Anežka Benešová.
Do dobových kostýmů se převléká až 180 lidí
Až 180 lidí se ve Žďáru nad Sázavou každoročně převléká do dobových kostýmů, aby divákům přiblížili velikonoční události staré víc než dva tisíce let. Tradice pašijových her ve městě začala v roce 1998, kdy vznik představení pod názvem Co se stalo s Ježíšem? inicioval tehdejší farář farnosti u svatého Prokopa Ervín Jansa.
Ve Žďáru se hraje vždy v úterý před svátky
Na přípravách se kromě herců podílely od začátku desítky dalších dobrovolníků – dnes jejich číslo šplhá ke stovce. „Jsou to lidé, kteří nám pomáhají se stavbou kulis, sháněním látek, přípravou kostýmů, zajištěním občerstvení a tak dále. Hrajeme vždycky ve stejném termínu – v úterý před Velikonocemi – a z akce se tak stala pevná součást městského kulturního života,“ dodal za pořadatele Miroslav Keller, který žďárské pašije organizuje už osmým rokem. Do dětského areálu na sídlišti Libušín zve diváky v úterý 26. března od 20 hodin. Představení trvá přibližně hodinu a půl.
V Letovicích obnovili tradici pašijí loni
Tradici pašijových her se loni rozhodli oživit farníci v Letovicích na Blanensku. Po úspěšném pilotním ročníku letos zpívané představení připravili ve dvou termínech. První odehráli v letovickém kulturním domě na Květnou neděli, druhé ve středu 27. března od 19:30 hodin. Do organizace se zapojuje zhruba sedm desítek lidí, jen na jevišti figuruje 50 herců.
Do Ježíšova příběhu vetkli i humor
„Pořádání her do farnosti vlilo novou energii a máme pocit, že se díky nim podařilo posílit i vztahy s lidmi mimo naši farnost. Představení se snaží zmapovat Ježíšovo působení na zemi, které známe z evangelií včetně zázraků, až další část se potom věnuje událostem velikonočního týdne. Přestože jde o vážná témata, chtěli jsme do příběhu vetknout i humor a věřím, se nám to povedlo,“ uvedl letovický organizátor Lukáš Pavelec. Na představení je kvůli kapacitě sálu nutné lístky vyzvednout předem v Turistickém informačním centru nebo si místo telefonicky rezervovat. Vstupné je dobrovolné.
V kostelích se pašije čtou nebo zpívají na Květnou neděli a Velký pátek
V katolické církvi jsou pašije v menším měřítku – zpravidla buď čtené nebo zpívané – součástí obřadů Květné neděle a Velkého pátku. Tradičně je čte nebo zpívá jáhen nebo místní věřící, Kristova slova nejčastěji přednáší kněz.