Nejen do kostelů, ale také do historických podzemních vodojemů letos publikum zavede Velikonoční festival duchovní hudby. Přehlídka s ojedinělou dramaturgií potrvá od 13. do 27. dubna. Koncerty svou náplní odpovídají duchovnímu významu jednotlivých dnů v křesťanském kalendáři. Program 32. ročníku dnes poskytla mluvčí pořádající Filharmonie Brno Kateřina Konečná.

Součástí festivalu jsou kromě šesti hlavních koncertů v kostelech a Besedním domě také trojí temné hodinky při svíčkách. Letos se nekonají v potemnělých chrámech, ale ve vodojemech na Žlutém kopci. Jednotícím tématem je gregoriánský chorál.

„Pomocí symbolických režijních prvků, jemné práce se sborem a důrazem na estetické řešení prostoru přineseme unikátní celistvý scénický koncept, jenž překračuje hranice zážitku běžného koncertu,“ uvedl dramaturg festivalu Vladimír Maňas.

První chorálový večer s podtitulem Via symbolizuje vnitřní cestu Ježíše a provede posluchače vodojemem, kde je čekají kromě chorálu například i videoprojekce

„Druhý večer Aqua vnese do prožitku symboliku vody, nejen jako připomínku mytí nohou učedníků Kristem, ale také jako symbol očisty a rovnosti. Celkem pět průhledů mezi žlábky vodojemu nabídne pokaždé trochu jiný výjev, například performativní práci s vodou,“ uvedla režisérka Kateřina Křivánková. Velkopáteční program se scénicky dotkne temnot lidské duše.

Festivalový program jinak oslaví ve dvou týdnech tři skladatelská výročí a nabídne čtyři brněnské premiéry. Například na Květnou neděli 13. dubna poprvé v Brně zazní Janovy pašije estonského autora Arva Pärta, který letos slaví devadesátiny.

„Jeho pašije patří k nejvýznamnějším duchovním skladbám 20. století. Ač v mnohém inspirované dávnými staletími, působí i v komorním obsazení mohutně a sugestivně,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Dílo provede soubor Martinů Voices, který na festivalu vystoupí poprvé. Kompletní program je na webu filharmonie.