Narativní videohry jsou stále rozšířenějším fenoménem. Hrají je denně tisíce lidí. Aktuální studie, do které se zapojili i vědci Národního institutu SYRI v Brně, přitom prokázala, že videohry jsou nejen součástí našeho světa, ale také utvářejí to, jak o něm přemýšlíme. Platí to v negativním i pozitivním smyslu. Do budoucna by se tento nástroj dal použít i ve školství ve výuce, uvedl v tiskové zprávě mluvčí institutu Filip Vrána.

Dopady videoher se věkem hráčů lehce zmírňují

Aktuální analýza je prvním příspěvkem svého druhu k souboru poznatků v oblasti narativních videoher a jejich účinků na postoje. „Naše zjištění potvrzují, že narativní videohry jsou schopny ovlivnit postoje hráčů k tématům zobrazeným v těchto hrách. Přesvědčivé herní mechanismy, jako jsou stereotypy a smysluplná zpětná vazba, mají znatelný vliv na změnu postojů hráčů. Dopady videoher se přitom věkem hráčů lehce zmírňují,“ uvedl jeden z autorů studie Ivan Ropovik z Národního institutu SYRI a Univerzity Karlovy.

Některé hry by se daly využít při vzdělávání

Ne všechny hry mohou měnit postoje hráčů, ale některé by se daly využít při vzdělávání. „Videohry mohou přispět k lepšímu a komplexnějšímu pochopení naší minulosti a společenských témat. Mohou také pomoci v konfliktních oblastech tím, že budou podporovat méně polarizované názory na klíčové otázky. Také v neformálním učení mohou poselství a mechanismy zabudované do videoher pomoci dosáhnout pozitivních změn, například podporou pozitivních názorů na ochranu našeho životního prostředí a následnou změnou chování,“ řekl Ropovik.

Videohry by mohly být použity i k politické propagandě

U značně rozšířených videoher tráví někteří hráči hodiny denně. „V této souvislosti by neměly být podceňovány, protože mohou snadno promlouvat ke klíčovým politickým nebo kulturním debatám. Stejně dobře jako k pozitivním cílům mohou být použity k politické propagandě. Příkladem může být třeba vnímání ozbrojeného konfliktu na Ukrajině,“ uvedl vědec.

Délka hraní může mít větší vliv na postoje hráčů

Rozhodující pro změnu postoje je nejen interaktivita hry, emoce s ní spojené, ale i délka hraní. „Čím déle strávíme s videem a videohrou, tím větší vliv mohou mít na naše postoje. Velké komerční videohry, při kterých hráči často tráví desítky hodin jejich hraním v neformálním prostředí, tak mohou být velmi vlivným médiem, pokud jde o to, jaká témata zobrazují a jak je zobrazují,“ dodal Ropovik.