Vinaři, kteří mají své vinice pod Pálavou, dodrželi podle ochránců přírody slovo a odstranili téměř čtyři kilometry plotu. Ten již splnil svůj účel ochrany mladé vinice před okusem srnčí zvěře. Na webu CHKO Pálava o tom informoval Jiří Kmet z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Plot chránil vinice před okusem srnkami
V posledních desetiletích v chráněné krajinné oblasti Pálava výrazně přibyla oplocení kolem zemědělských pozemků, především vinic. Brání živočichům a lidem v pohybu krajinou, ale také výrazně ovlivňují její vzhled. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR se proto začátkem loňského roku dohodla se zástupci Vinařství Pavlov na tom, že kolem části svých vinic v těsné blízkosti národní přírodní rezervace Děvín ploty odstraní. Koncem loňského roku tak z krajiny pod Pálavou zmizelo 3,7 km pletiva, které svou hlavní funkci, tedy ochranu mladé vinice před okusem srnčí zvěří, již splnilo.
Na Pálavě našli 193 kilometrů plotů
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR v letech 2019-2020 zajistila kompletní zmapování oplocení zemědělských pozemků. „Celkem jsme na Pálavě našli neuvěřitelných 193 km plotů v různém stavu – od zcela nových a bez jakýchkoliv závad až po nefunkční děravá oplocení zarostlá křovím. Velmi si proto vážíme zodpovědného přístupu vinařů a toho, že naplnili dohodu, kterou jsme společně uzavřeli.“ vysvětlil Jiří Kmet.
Vinaři komunikují s myslivci kvůli stavům zvěře
Oplocení je pro vinaře základním prostředkem na ochranu vinic. „V případě tak cenného území jako je Pálava jsme si však vědomi nutnosti citlivého přístupu ke krajině, a proto jsme se rozhodli oplocení demontovat a využít jiných dostupných metod ochrany révy, jakými jsou například ochranné sítě nebo elektrické ohradníky. Velmi důležitá je také komunikace s místními myslivci a optimalizace stavů zvěře,“ řekl Libor Výleta, řekl ředitel vinohradnictví ve společnosti BOHEMIA SEKT, jejíž je Vinařství Pavlov součástí.
U Bavor zmizel kilometr plotu
Ochránci přírody v posledních třech letech na vlastní náklady odstranili přibližně 1,5 km zcela nefunkčního oplocení na státních pozemcích. Tato zařízení jsou však v menšině a nejpodstatnější je řešit propustnost krajiny s hospodáři, kteří mají oplocené velké půdní celky. Na odstranění starých rezavých oplocení se proto ochranáři domluvili také s vinaři hospodařícími kolem přírodní památky Anenský vrch u obce Bavory, kde loni koncem roku zmizel necelý kilometr oplocení.
Postupně odstraňují nefunkční plot u obory Děvín
V plánu je postupně prověřit legálnost a opodstatněnost oplocení kolem všech větších viničních celků. Kromě toho například Agentura ochrany přírody a krajiny ve spolupráci se státními lesy a různými dobrovolnickými skupinami postupně demontuje také staré nefunkční oplocení kolem bývalé obory Děvín.