Procentuální nárůst bude přibližně stejný jako o loni. Vyplývá to z odhadu Sdružení oboru vodovodů a kanalizace ČR (SOVAK), který dnes sdružení prezentovalo na tiskové konferenci. Konkrétní změny cen se liší podle jednotlivých vodohospodářských společností.
V některých regionech vodné a stočné letos nevzrostlo, například v Brně, Kladně, Olomouci nebo Plzni. V Brně voda zůstává na loňské ceně 75,74 koruny za metr krychlový a nezvyšuje se tak de facto poprvé od 90. let.
Sdružení uvedlo, že při srovnání plateb domácností stálo v průměru vodné a stočné předloni 2023 korun na osobu, což bylo 1,24 procenta čistých ročních příjmů. SOVAK dodal, že vodné a stočné není jen "platbou za vodu", ale za službu spočívající v neomezených dodávkách pitné vody ke spotřebiteli a za odvádění a čištění odpadních vod.
Sdružení dlouhodobě vyzývá vlády ke snížení DPH na vodné a stočné. Současná vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) má ve svém programovém prohlášení snížení DPH na vodné a stočné ze současných 15 na deset procent, což by podle sdružení znamenalo snížení plateb o čtyři koruny za metr krychlový. "O tuto částku lze prakticky ze dne na den snížit výši plateb za vodné a stočné pro koncového zákazníka," dodalo sdružení.
SOVAK rovněž dlouhodobě upozorňuje, že vodárenská infrastruktura v ČR je podfinancovaná.