Vranovská přehrada na Znojemsku zůstává nepřístupná pro většinu lodí se spalovacími motory. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost spolku Yacht club Vranovská přehrada. Spolek navrhoval zrušit opatření obecné povahy Krajského úřadu Jihomoravského kraje z roku 2018. U Krajského soudu v Brně však neuspěl, stejně jako nyní u NSS. Spolek se hodlá obrátit na Ústavní soud.
Opatření s ohledem na ochranu zdroje pitné vody zakazuje plavbu se spalovacími motory, nechává jen několik výjimek. Zákaz neplatí například pro hasičské či záchranářské lodě, plavidla při výkonu rybářského práva ani pro osobní lodní dopravu plavidly s kapacitou nad 12 lidí. Jachtaři opatření kritizovali jako příliš přísné, třeba proto, že neumožňuje ani plavby plachetnic s pomocnými motory.
"Náš problém tedy přetrvává. Zákaz ohrožuje bezpečnost plavby v bezvětří nebo za špatných povětrnostních podmínek. Více se budeme rozhodnutím zabývat na výkonném výboru klubu. Náš právník nám situaci vysvětlí a uvidíme, jestli s tím lze ještě něco dělat," řekl prezident Yacht clubu Vranovská přehrada Miroslav Šveda.
Upozornil, že vedle sebe existují vyhláška ministerstva dopravy, která plavbu malých plavidel se spalovacími motory na Vranovské přehradě povoluje, a opatření obecné povahy jihomoravského krajského úřadu, které tuto plavbu zakazuje. "Ani Nejvyšší správní soud neodstranil naše pochybnosti o tom, že by krajský úřad byl skutečně oprávněn měnit pravidla nastavená vyhláškou ministerstva dopravy. Za této situace nám nezbývá nic jiného, než se obrátit na Ústavní soud České republiky," dodal prezident spolku.
Vodní nádrž Vranov vznikla na řece Dyji ve 30. letech minulého století. Patří k největším v Česku. Plní různé účely, vedle protipovodňové ochrany jde o výrobu elektrické energie či rekreaci. Je také důležitým zdrojem pitné vody. NSS odkázal na argumentaci krajského úřadu, podle kterého za Vranovskou přehradu jakožto zdroj pitné vody není srovnatelná náhrada.
"Ročně se z něj odebírá cca 2,5 mil. metrů krychlových vody pro zásobování téměř 100.000 obyvatel. Pouze krátkodobě by bylo možné čerpat vodu z vodárenské nádrže Mostiště a z podzemního zdroje Heraltice," stojí v rozhodnutí NSS. Podle správního soudu využil krajský úřad při vydání opatření svou zákonnou kompetenci. Opatření je prý přiměřené svému účelu.