Led pokrývající hladinu Brněnské přehrady je stále příliš tenký a vstup na něj zavání velkým rizikem, že se člověk proboří a ocitne v ledové vodě. Vyplývá to z dnešního měření strážníků, kteří vrstvu ledu zjišťovali na několika místech. V přístavišti měl sílu necelých devět centimetrů, na Kozí horce však naměřili jen tři centimetry ledu a v Rokli dokonce v podstatě žádná ledová vrstva není, řekl zpravodajskému portálu BRŇAN strážník poříční jednotky Jiří Urbánek. Ten dnes dopoledne led, jehož bezpečná tloušťka by měla mít aspoň 12 centimetrů, měřil se svým kolegou.

Devět centimetrů ledu na bezpečný pohyb po zamrzlé hladině nestačí

Na zamrzlou hladinu se městský policista vydal s vrtačkou a svinovacím metrem krátce před devátou hodinou. Oba strážníci na sobě měli speciální obleky včetně bot. Ty jim chránily nohy hned při vstupu na led: těsně u břehu byla totiž jen rozbředlá ledová břečka. Po několika metrech vyvrtal Urbánek díru v ledu a změřil jeho tloušťku metrem. „Aktuálně jsme tady v přístavišti naměřili necelých devět centimetrů, přesně 8,9. To absolutně nedostačuje na pohyb lidí na ledě. Na jednom místě totiž naměříte 8,9 centimetrů a jen o tři metry dál mnohem méně. Garanci bezpečnosti tak není možné na celé ploše přehrady dodržet,“ uvedl Jiří Urbánek, jehož při měření jistil pomocí lana jeho parťák.

Na Kozí horce jsou jen tři centimetry ledu a Rokle není ani zamrzlá

Slabší ledová vrstva je podle něj způsobená tím, že přehrada představuje nestálý vodní tok. „Stále tu proudí voda, upouští se přehrada a podobně. Proto se stejná tloušťka ledu nedá garantovat na celé vodní ploše. Na pláži Kozí horka, která je od přístaviště vzdálená kolem 150 metrů, aktuálně naměříte tři centimetry. A Rokle není ani zamrzlá, takže se tam nedá vstoupit, abychom změřili tloušťku ledu,“ vypočítal strážník poříční jednotky.

Vrstvu ledu zmenšují i ledové kapsy

Ten upozornil také na to, že se pod ledem můžou tvořit vzduchové kapsy. „Na dně přehrady bývají plynové či vzduchové kapsy. Když se uvolní, tak vyplavou na povrch a dostanou se na spodek ledu. A vzhledem k tomu, že je vzduchová kapsa teplejší, tak led rozpouští. Může se tedy stát, že v místě kapsy bude třeba jen centimetr ledu, přestože o kousek vedle je devět centimetrů,“ vysvětlil Urbánek s tím, že vzduchové kapsy můžou uvolnit pohybem i ryby.

Vodnatá hmota u břehu lidi od vstupu na led odrazuje

Bezpečná tloušťka ledu je podle něj 12 centimetrů. „Na téhle ploše se to však nedá nikdy garantovat,“ zdůraznil strážník. Na přelomu roku zatím nezaznamenali žádný případ člověka, který by se po vstupu na led probořil. „Přímo na pláži na břehu je led nestálý a vodnatý, takže vstup na zamrzlou hladinu ani lidi neláká,“ dodal Urbánek.

Strážníci vstup na zamrzlou hladinu Brněnské přehrady nedoporučují

Další měření se podle mluvčího strážníků Jakuba Ghanema uskuteční v pátek před víkendem. Sílu ledu určitě ovlivní i vrstva sněhu a hlavně počasí, které je jak na houpačce: přes den se teploty pohybují nad nulou a v noci naopak mrzne. Strážníci však každopádně vstup na zamrzlou hladinu Brněnské přehrady nedoporučují. Na některých menších vodních plochách na jihu Moravy se přitom o víkendu bruslilo, například na zamrzlém biotopu v Říčanech u Brna nebo na rybníku Olšovec na Blanensku.