Vysoké učení technické v Brně (VUT) usnadní studentům i studentkám zapojení do armádních aktivních záloh. Umožní jim například účast na pravidelných vojenských výcvikových soustředěních. Univerzita uzavřela memorandum o vzájemné spolupráci s Krajským vojenským velitelstvím Brno, oznámila mluvčí brněnské techniky Kamila Šmídková.
Zapojení do aktivních záloh je dobrovolnou volbou studentů, motivovanou zájmem o témata obrany státu a krizového řízení. Získají výcvik pro zvládání krizových situací spojených s obranou státu, ale třeba i s poskytováním organizované pomoci při různých mimořádných situacích vyžadujících zapojení armády.
VUT považuje bezpečnost státu za důležitou součást své společenské odpovědnosti, uvedla Šmídková
Studenti zapojení v aktivních zálohách budou po dobu cvičení omluveni z výuky. Soustředění trvají zpravidla dva až tři týdny v roce. Armáda poskytuje za činnost v zálohách finanční kompenzaci, která může být přilepšením ke studentskému životu.
Memorandum zahrnuje také podporu lektorské a přednáškové aktivity v branné a bezpečnostní oblasti. Krajské vojenské velitelství podpoří studenty při psaní závěrečných prací, nabídne případně i odborné praxe. „Zatím nepředpokládáme za službu v aktivních zálohách udělovat kredity, byť do budoucna jednání o takové možnosti v rámci systému svobodných předmětů nevylučujeme,“ doplnila Šmídková.
Memorandum také otevírá širší prostor pro výzkum, jehož výsledky mohou najít praktické uplatnění a přispět k rozvoji obranných schopností Česka
Brněnská technika se už do podobných projektů zapojuje. Příkladem je ROJ, který by se již brzy mohl stát pomocníkem české armády při průzkumu terénu. Na vývoji multiagentního systému dronů a robotů řízeného umělou inteligencí pracují od roku 2022 odborníci z VUT a Univerzity obrany.
VUT se chystá také na letošní mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně, kde představí 14 exponátů.